[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]
Vi er nu efter egen mening ved at være godt inde i vores primære arbejdsopgaver. Det går faktisk så godt, at vi er begyndt at kunne tilbyde supplerende uddannelser til interes-seret personel.
Vinterstemningsbillede fra HQ/ISAF
Således har Karg-Nielsen de sidste dage deltaget i arbejdet på vores “helpdesk” (IT support), der hvor stabens brugere henvender sig for at få hjælp og vejled-ning i forbindelse med deres PC`er. Ligesom Kabelsektionen har fået tilgang af B.U. Pedersen – så vi er rigtig godt igang.
Det nuværende beredskabet betyder, at vi om muligt skal være mere opmærksomme og påpasselige, når vi kører udenfor hovedkvarteret, hvilket vi gør en hel del gange i løbet af dagen. Men når trafikken er tæt, som den er her i Kabul – kan der ske enkelte uheld.
Således har vi oplevet en forrude og et sidespejl - der ”lige pludselig” var gået i stykker – næsten uden der var nogen, der vidste hvorfor. Men mon ikke de implicerede kan gen-kende situationerne.
Ikke at vi var impliceret – men sådan var vejrliget.
Kommandosektionen - som normalt har det store og koordinerende overblik – har naturligvis i den meget travle hverdag det naturlige overblik der gør at der kan træffes gode og velovervejede beslutninger – som hjælper til at gøre hverdagens fritid nemmere og behageligere.
S 4 – forsyningssiden – modtager tilstadighed bestillinger som ønskes opfyldt – bestillinger som i den normale garnison ville være næsten umulige at opfylde, men her i Kabul er næsten intet umuligt. Moral og Velfærdssiden arbejder på højtryk og udtænker projekter og initativer til gavn for det udsendte personel. Biografdage med film på stor-skærm er et af de sidste.
Kabelsektionen fortsætter sit store renoveringsarbejde af tidligere udlagt kabel. Der er i den tid, der er forløbet, virkeligt ryddet op i tidligere udlagt kabel. Endvidere forbereder de en del større projekter i den nærmeste fremtid. For udfra kommende betragtere ser det virkelig ud til, at der er opnået gode og dygtige arbejdsteam i denne sektion. Så fortsæt blot det gode arbejde.
IT support - som er døgnbemandet, oplever at deres arbejdsrytme går op og ned, alt efter hvordan udskiftningen i staben forløber. Der er de daglige problemområder, som løses med et smil og med stor hjælpsomhed. Søren 30 er forlængst kommet over sin fødselsdag.
System Administratorerne – personellet som har det store overblik over ISAF IT forbindelser. De kontrollerer og styrer netværket samt tildeler brugerne deres deres personlige IT kontoer – bl.a således at vi kan e-maile hjem til danevang.
De vedligeholder ISAF server, således at der altid er et backup, for hvis serverne går ned – mister ISAF deres signalforbindelser til Europa. Derfor er deres arbejdet af største vigtighed. For såvel Helpdesk og SYS ADM vedkommende forlyder det, at staben er meget tilfreds med det hidtil udførte arbejde og – når DCMCOY`s kunder er tilfredse – ja så er vi også tilfredse.
Videokonference sektionen – hovedkvarterets svar på – Ulla Therkildsen TV 2 – har nu i skrivende stund oplevet at få 14 videokonferencer igennem til forskellige hovedkvarterer i Europa og uendelige få manglende succeser.
Så sektionen har lidt svært ved at beholde armene nede. Sektionsføreren er vel den modigste i hele hovedkvarteret, idet han nok er den eneste, der endnu har modsagt den kommanderende candiske general.
HF sektionen - vedligeholder med stort held strækningen til Europa med daglige mails og tester datalinket, som gør det muligt blandt andet at overføre billeder via HF forbindelsen. Sektionen er endvidere så heldig, at de har en af kompagniets køreinstruktører, der ved, hvordan man skal udfærdige uheldsrapporter.
Samlet kan vi vel sige, at missionen forløber som planlagt og vores arbejdspræstation kan betegnes som tilfredsstillende og i det store hele godkendt. Moralen er placeret tilpas lavt - men humøret er til gengæld stadigt højt.
Dannebrog til tops over kommandostationen med smukke bjerge i baggrunden.
Selvom situationen er spændt kan vi med glæde fortælle at ALLE soldaterne i hoved-kvarteret har det godt og passer godt på hinanden og sig selv.