Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
Af: OS Christian Hansen - Forsyningsbefalingsmand og Postbefalingsmand / NSE
Der hersker en generel glæde i NSE samt i resten af lejren for nu kan man, ud af den ene øjenkrog, ane de fly der kommer for at hente os hjem til DK. Der er ikke længe til!!! Når jeg afleverer min artikel, vil der være 1 måned og 5 dage til sidste mand/kvinde fra NSE og hold 12 forlader Pristina lufthavn!
Mandag den 4. juli, om morgenen, satte vores næstkommanderende, kaptajn Mathias Bårris kursen mod Grækenland, hvor han skulle holde 14 dages velfortjent leave. Samme dag, men sen eftermiddag, fik vi besøg af chefen for DANILOG, som ville ned og se til os og danne sig et indtryk af vores arbejdsområder, samt klarlægge eventuelle problemer vi måtte have.
Jeg vil ikke kede jer med programmet som obersten var igennem, men tirsdag aften holdt vi dog en fælles middag med alle DANILOG folk samt NSE’ets folk. Det var en hyggelig middag, hvor man fik sludret på tværs af bordet og fik noget god mad!
Dagene plejer at gå sin vante gang med rutinearbejde i NSE’et, men tirsdag den 12. juli blev afbrudt af et herligt arrangement. Tirsdag aften blev NSE inviteret til indvielse af Liaison Monitoring Team 4 i deres nyindrettede kontor i byen Zubin Potok. Her havde LMT 4 sørget for mad fra vores cafeteria. Der var blevet dækket op til det helt store grill arrangement med bøffer, grillspyd, flødekartofler, brød og diverse sodavand. Alt i alt en rigtig hyggelig aften.
Foto af kokkene
"Grill bill folder sig ud!"
Fredag den 8. juli sagde vi farvel til endnu en regnskabsfører. Som vores forvaltnings befalingsmand skrev i sin artikel skulle vi have ny regnskabsfører, og det er seniorsergent Tommy Wøbbe. Vi sagde farvel til Birgitte Seidel og hendes hyggelige samvær, men mon ikke vi nok skal få det hyggeligt sammen med Wøbbe!
Foto af Tommy Wøbbe
"Den nye regnskabsfører"
Starten af uge 28 bød på endnu et besøg. Denne gang var det chefen for Trænregimentet Oberst Schmidt, som ville ned og se hvordan hans folk havde det hernede. Det var endnu et kort besøg, hvor han havde mange ting han skulle nå at se på rimelig kort tid, bl.a. besøg i Belvedere og Novo Selo, som begge er franske lejre, og et besøg i KFOR hovedkvarteret i Pristina!
De sidste par torsdage er det så småt gået op for folk, at vi snart roterer hjem til DK, så de er blevet en smule paniske. "Hvor skal vi have alle de ting vi har anskaffet os?" eller "jeg har haft for mange ting med herned fra DK, så jeg bliver nødt til at sende nogle ting hjem" – begge udtalelser er ret typiske for folk hernede, når de kommer ind og "besøger" os på posthuset for tiden. Vi har i snart uendelig lang tid ikke sendt særlig mange pakker hjem (5-7 stykker) fordelt på en hel uge, men nu er torsdagene pludselig blevet mere interessante og hektiske for os på posthuset. Se blot på billedet herunder, det er blot 1½ døgns høst! I alt 23 pakker! Det er et stensikkert tegn på at vi snart skal hjem, vi tæller dagene. Hvad med jer??? J
Foto af pakkerne
Pakkerne hober sig op!
Vi har i NSE’et været i gang med en større optælling af vores materiel i de sidste 14 dage, og er så småt ved at have styr på alt materiellet og har fået lavet de tilhørende papirer således, at vi kan få lavet en god og forhåbentligt hurtig overdragelse til hold 13.
Jeg tror at vi alle glæder os som små børn til juleaften til ankomsten af hold 13, så kom i endelig bare!!!
Der skal sluttes af herfra, og det vil jeg gøre med et stort rungende på SNARLIGT GENSYN