[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Overassistent Gerda Schmidt, bogholder i det Nationale Støtteelement.

Vi snakker meget om vejret. Vi har efter 1. marts stadig ikke mærket til forår.
Det er en stor overgang at komme fra det vante arbejde derhjemme til denne verden her. Det tager sin tid at komme ind i forretningsgangen, at få et samarbejde alle er med i, og at tage det ansvar der er pålagt én, så man kan arbejde ud fra det.

På regnskabskontoret har vi en meget god atmosfære. Vi kan både i og under uoverskuelige situationer drille og opmuntre hinanden.
Regnskabsfører Vagn Aage Boesen kan være en drillepind, men er en dygtig og god chef. Han klarer næsten alle situationer, og det er betryggende.

Boesen en god arbejdshest.

Vi har svært ved at finde ud af, hvilken dag i ugen vi har. Kasserer Christina Christensen kom en fredag til at lukke for tidligt, men fandt hurtig ud af, at det faktisk var torsdag og derved 1 time længere åbningstid.

Der er mange forskellige sedler og mønter at holde styr på. I Kosovo er den primære møntfod mærkeligt nok EURO. I Makedonien, hvor vi også kommer en del, hedder den MAD (makedonsk dollar), men vi kalder den bare for ”madder”. Christina yder efter min menig en god service for alle.

Christina passer også på ”madderne” i kassen.

Forvaltningsbefalingsmand Michael Grønbech sørger for at betale regningerne lejrene imellem.… Han kommer vidt omkring og er lidt udfarende. Hvis vi har nogle ting, som vi kun kan få uden for lejren tager han dem med til os. Vi kommer ikke så tit udenfor lejren.

Grønbech er meget koncentreret om de store tal.

Jeg blev mormor den 3. marts til en dreng. Den dag svævede jeg lidt, men jeg blev nødt til at beherske mig lidt, for jeg skulle jo også passe mit arbejde.

Bogholder Gerda også kaldet ”lillemor” af regnskabsføreren.

Vi har i uge 9 fået egen biograf i vores bygning i Camp Olaf Rye (COR). COR/BIO hedder den og ligger i materieldisponent Klaus T. Jørgensens beboelsescontainer. Den er åben fra 20-22 hver aften.


I uge 10 har vi fået ny regnskabsfører. Han hedder Finn Andersen. Det er den 3 regnskabsfører i min tid siden den 30. januar. Jeg når også at stifte bekendtskab med den 4, inden jeg rejser hjem i maj.
Da kan I synes, hvad I vil. Jeg gør mit.

Mvh

Gerda Schmidt