[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Af seniorsergent A.P.V. Poulsen, Spejdereskadronen

Lejren har i den seneste tid være plaget af en del vand- og strømafbrydelser. Så vi får ofte disse mails som nedenstående på vores interne mail system:
”Vi har i samarbejde med en rendegraver fra Ingeniørmaskinsektionen fundet et vandrør. Dette vil nok ske en gang imellem i den nærmeste fremtid.

Med venlig hilsen fra lejrelementet.”

Dette skyldes, at det indledende rørlægningsarbejde under oprettelsen af lejren ikke levede op til de standarder, der er i forbindelse med rørføring i jorden og for dimensionering af de anvendte materialer. Det er nu ved at blive udbedret, så man ikke, når man skal grave for noget andet, pludselig støder på vandledningen. Så nu er det blevet besluttet, at rørføringen skal renoveres og udbedres, hvor den trænger til det. 

Strømafbrydelserne skyldtes til dels, at generatorerne ikke har kunnet modstå den ekstreme varme der er hernede. Derfor har lejren fået bygget halvtag over generatorerne for at skabe skygge. Et par mekanikere fra Danmark lavede også et omfattende eftersyn på dem, så nu kører de igen på fuld kraft.

Kvindeoprør
Kvinderne i Camp Danevang har åbenbart fået sneget en tradition ind ad bagdøren uden at mændene i lejren har taget den store notits af det. Jeg har ladet mig fortælle, at kvinderne på hold 4 også havde et par sammenkomster af samme slags.

Nu er det ikke for at jeg stod og lurede bag gardinet på KFUM, hvor gildet blev afholdt, men for at jeg var over for at drikke min eftermiddagskaffe og spise kage, som er en tradition i spejdereskadronen, hvis vi er hjemme til det. Da bemærkede jeg, at der stod på tavlen, at der skulle være tøseaften her i lørdags.

Det er kun glædeligt, at de også kan finde ud af at mødes på tværs af alle enheder. Så man erfarer, at den enhed man nu er tjenestegørende i, ikke er den eneste i lejren. Så jeg har måttet alliere mig med kontorhjælperen Sabine i eskadronen for at kunne få et udpluk af billederne.

Initiativtagerne til festen skal findes i sanitetsafdelingen. Det forlyder, at det er en skam, at det ikke blev gennemført tidligere på holdet, så de kunne nå at få nogle flere sammenkomster. Jeg tror nu det er godt nok, at de ikke kan nå flere, for hvad kunne det så ikke udvikle sig til? 

Hyggeligt samvær på KFUM. Hvorfor skulle det også kun være knægtene, der kan fortælle soldaterhistorier. Og fantasien kender ingen grænser, når der skal dækkes op med stearinlys og folietæppe til hygge og samvær.

Der skåles i alkoholfri vin

Man må nok sige at KUF MUTTER havde disket op med det ypperligste til desserten, jordbærkage og frugt med is. Så man kan godt forstå at der var højt humør, sang og latter i lokalet. Man kan jo foranlediges til at tro at der var andet i flasken end alkoholfri vin.

Overset kulturperle i nærområdet
Som spejder kører vi en del rundt i bataljonens område blandt andet for at vise tilstedeværelse. Så kan man jo ikke lade være med at studere landet og dens befolkning. Når eskadronen skal køre op i den nordlige del af bataljonens område, så har vi utallige gange kørt forbi en moske, som ligger inde på et gammel kaserneområde, denne har ofte vagt min nysgerrighed.

Moskeen har ligget godt gemt inde mellem andre bygninger kan man se, det er bare ikke til at se i dag, da hele området er jævnet med jorden. Man kan sige meget om højteknologisk krigsførelse, men det lader til at de har kunnet bevare helligdommen, om det så er tilfældigt eller bevidst.

Stedet er meget gammelt, men blev renoveret under Saddams regime i 1999, så det fremstår med nye bygninger.
Det har befolkningen bare ikke kunne modstå for bygningen er efterfølgende blevet raseret, ødelagt og der er stjålet så meget at der ikke er andet end murene tilbage.

Kloster med bestående mure.

Dette har været en slags mausoleum som er blevet ødelagt. Det har været omgivet af marmor og gulvet er belagt med marmorfliser. Alle fliser på væggene er stjålet. Det eneste der ikke er ødelagt er hvælvingen, som til gengæld er utrolig flot.
 
Beduin Camp klargjort til hold 6
Bataljonen er så småt ved at forberede ankomsten af hold 6 ved at klargøre Beduin Camp, som er en teltlejr, der ligger i nærheden af den danske lejr Camp Danevang inde på Shaiba Log Base. Grunden er, at der ikke kan bo så mange mennesker inde i Camp Danevang på én gang så vi har været på lånemarkedet og fået telte stillet til rådighed til hold 6, så længe de forbereder sig og vænner sig til varmen.

 
 
Lejren er bygget op af enetelte, som hurtig kan pakkes ned og flyttes, hvis det skulle blive aktuelt, hvilket ikke er planen foreløbig, da den ofte bruges af nye hold der er på vej ind eller gamle hold der er på vej hjem.

Selv om teltene er store, så er det er faktisk ikke så ringe endda, da der er store aircon i teltene. Det må også siges at være nødvendigt med de varmegrader vi har for tiden. For ellers vil de ikke få lukket et øje, når temperaturen stadig er oppe omkring 35 grader om natten, for slet ikke at tale om dagstemperaturerne.