Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
Deltagerne vil få lejlighed til at følge de danske soldater i deres hverdag og under deres arbejde i missionsområdet, ligesom der vil være lejlighed til interviews med både soldater, officerer og lokale irakere.
Pressen kan følge danskernes uddannelse af den Irakiske Hær (IA) og det irakiske politi (IPS) på nærmeste hold, besøge de presseomtalte civilt-militære samarbejdsprojekter og møde den lokale irakiske befolkning i området.
Under besøget vil pressen få indblik i de danske soldaters dagligdag. Der vil også være mulighed for at følge nogle af deres talrige opgaver, som strækker sig fra eskortekørsel og patruljering i missionsområdet til mekanikerarbejde og lægetjeneste.
HOK vil i muligt omfang forsøge at imødekomme mediernes individuelle ønsker om solohistorier, og der vil ligeledes blive mulighed for at forberede besøget i samarbejde med den danske presseofficer i Camp Danevang.
Alle deltagere vil under besøget blive udstyret med både hjelm og fragmentationsvest.
Rejseplanen er:
Mandag den 16. januar 2006:
Afrejse fra Kastrup kl. 13:00 med ankomst til Kuwait den 17. januar kl. 00:05.
Lørdag den 21. januar 2006:
Afrejse fra Kuwait kl. 01:40 med ankomst til Kastrup kl. 15:55.
Hærens Operative Kommando kan mod merpris tilbyde tillægsbillet fra og til Jylland.
Praktiske oplysninger:
Hærens Operative Kommando arrangerer og afholder transportudgifter mellem Kuwait og den danske styrke, indkvartering og bespisning i missionsområdet.
Deltagerne i pressebesøget er selv ansvarlige for at få det nødvendige transit visum til Kuwait. Dette kan fås ved det Kuwaitiske Konsulat i København eller i lufthavnen i Kuwait.
Pas skal være gyldigt i mindst 6 måneder og må ikke være viseret til, eller stemplet i Israel.
Deltagerne sørger selv for vaccinationer, idet der henvises til anbefalede vaccinationer på denne side.
Flybilletterne bestilles ved Hærens Operative Kommando foranstaltning og betales af deltagerne. Pris mellem 7500,- og 9000,- kroner. Såfremt det med kort varsel af f.eks. sikkerhedsmæssige grunde måtte blive nødvendigt at aflyse eller udsætte turen, afholder deltagerne udgifter til flybilletter.
Tilmelding:
Som følge af stor søgning på flybilletter til Kuwait i januar, er en hurtig og bindende tilmelding nødvendig.
Tilmelding til turen ved kaptajn Søren L. Pedersen Ledelsessekretariatet Hærens Operative Kommando senest den 8. december 2005 kl. 12:00.
Telefon 99 62 49 70, lokal 7025, Telefax 99 62 39 84 eller EMAIL hok-presse@mil.dk.
Af tilmeldingen skal fremgå:
Personnummer, navn, adresse og telefonnummer.
Navn, adresse og telefonnummer på nærmeste pårørende.
Adresse og telefonnummer på arbejdsplads og betalingsadresse.
Ønske om tillægsbillet fra og til Jylland.
Der gøres opmærksom på, at der kun er et begrænset antal pladser på turen, hvorfor en tilmelding ikke automatisk betyder, at der er plads. Alle vil få besked senest den 13. december 2005.
Endvidere gør Hærens Operative Kommando opmærksom på at rejse og ophold sker på eget ansvar.
Anbefalede vaccinationer ved besøg i Irak.
Stivkrampe/Difteri, Polio, Hepatititis A og B, Meningococ A og C, Tyfus og Kolera (Dukoral)
Yderligere oplysninger hos undertegnede på 97 10 15 50, og tast lokal 7025.
Søren L. Pedersen
kaptajn
Presseofficer