[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Af Jakob Mårbjerg, premierløjtnant og
J. Nielsen, oversergent, KFOR 14

Hvordan får man Danskere, Estere og Franskmænd til at droppe en frisøndag og lokke dem ud på landevejen til en dyst på militære færdigheder, udholdenhed og en god portion samarbejdsevne.
Man giver dem en indbydelse til Adventure Race og lader det være tilpas uklart, hvad der venter dem.

Heldigvis har vi et par store kapaciteter indenfor blandt andet orienteringsløb, og da ideen først tog form, var der næsten ingen grænser for de fantastiske begivenheder, vi kunne drømme op.

Terrænet omkring den danske lejr og den ønskede vindertid satte dog visse begrænsninger for udfoldelserne. Den endelige version lå da også ganske langt fra den første plan hvad angår indhold og længde.

Deltagerne mødte forventningsfulde op til "Final Instructions" lørdag aften kl. 20 for at afklare påklædning, vægt af udrustning, forplejning undervejs osv.

Søndag morgen klokken halv syv var holdene kampklar i cafeteriet, og det "sidste måltid" blev indtaget i højt humør. Deltagerne blev på vanlig vis kørt ud til et ukendt sted, hvor starten gik, og allerede på de første 2000 meter var der enkelte hold, der viste skræmmende styrke med et hæsblæsende tempo.

Der kæmpes hårdt for en god placering

Turen blev afviklet som et stjerneløb, hvor holdene ikke havde de store chancer for at gennemskue den enkelte disciplin, før de stod ude ved posten. Alle hold kæmpede bravt mod solen, tiden og størrelsen deres egne fejl som vigtigste modstander.

Da der var udfordringer for både krop og hjerne, var der ikke ét hold, der på forhånd kunne klassificeres som favoritter, hvilket de afsluttende tider da også vidner om.

Koncentration under opgaveløsning

De enkelte discipliner var så forskellige som skydning, afstandsbedømmelse, uniforms- og flagkending, Bike N'Run, håndgranatkast og samarbejdsøvelser. Der blev "gået til stålet" fra alle hold, og forskellen mellem første- og andenpladsen pladsen blev kun to sekunder.

Efter strabadserne kunne deltagerne tanke op med pizza, sodavand, frugt og kage og returnere til lejren med endnu en god oplevelse i rygsækken.

Førstepladsen

Andenpladsen

Trediepladsen