[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Af Mads Korsager Nielsen

På det seneste har det haft en hård skæbne. Dannebrog er blevet brændt, trampet og spyttet på. Og i nyhedsudsendelserne har Al-Qaeda truet de danske styrker, der arbejder med flaget på skulderen. Men i dag gled det atter til tops. Der hvor Dannebrog tager sig bedst ud. På en baggrund af blå himmel. Det første danske flag blev hejst i Helmand.

Dannebrog går til tops mens den danske styrke står ret.

- Hvis I bliver triste eller i tvivl om, hvorfor I er her, så kig op på Dannebrog. I er her, fordi fædrelandet har bedt Jer om det, sagde major Hans Mølleskov til flagparaden.

På en grusbelagt plads foran flagstangen var hele den danske styrke rettet ind til højre. Det var for øvrigt første gang siden ankomsten, at hele kontingentet var samlet til parade.

Grundige forberedelser
Selve flagparaden er kulminationen på mange forberedelser. Flagstangen stammer fra Vejen i Danmark og er fragtet til Afghanistan i lastrummet på et Herkules transportfly. Sammen med en ladning følsomme antenner ankom stangen til Helmand i begyndelsen af juni. Samme rute tog flaget, der nu vajer syv meter oppe i den blå himmel. Lejrens ingeniørsoldater leverede hullet til fundamentet. Og en våbenmekaniker gik i sit værksted og lavede beslagene, der holder flagstangen solidt fæstnet til betonfundamentet.

Ved fælles indsats kom flaget op. Ingeniørerne borede hullet og våbenmekanikeren lavede beslagene i sit værksted.

- For fremtiden vil vi hejse flaget hver dag ved solopgang. Det vil foregå mindre ceremonielt end denne gang, forklarede major Mølleskov til paraden og fortsatte:

- Men jeg vil opfordre Jer til at kigge op på flaget hver dag og huske på, at vi tjener noget, der er større end os selv.

Dannebrog er den tredje fane, der ryger til tops i Camp Bastion. Det engelske flag "Union Jack" og det afghanske flag blafrer også over lejren. Men den danske flagstang er - indtil videre - den højeste.