[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Operationen gik ud på at arrestere nogle personer, som mistænkes for at stå bag flere angreb på den multinationale styrke i Irak. De er blandt andet mistænkt for at have dræbt en britisk soldat og såret en dansk soldat alvorligt med skud.

Operationen var ledet af briterne og foregik i området omkring Al Qurnah. Store dele af den danske bataljon deltog i operationen.  Den primære opgave for de danske enheder var at sikre de britiske enheder mod angreb ude fra under arrestationen af de mistænkte. Derudover stod den danske bataljon for blandt andet logistikken under operationen.

Skudvekslinger
De mistænkte modsatte sig arrestationen, og det førte til skudvekslinger. To irakere blev såret i den forbindelse. De britiske styrker tilbageholdt seks mænd efter operationen og beslaglagde våben og ammunition.

I forbindelse med operationen blev der iværksat et større modangreb rettet mod den multinationale styrke, som blev beskudt med blandt andet raketter, tunge maskingeværer og håndvåben. Det lykkedes de danske styrker at holde angriberne væk fra området.

Hverken danske eller britiske soldater kom til skade under operationen.

Det kan ikke udelukkes, at danske styrker har dræbt eller såret nogle af dem, der deltog i angrebet mod den multinationale styrke.

Ved den danske bataljon i Irak er man ved at bearbejde nattens hændelser.