[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Al begyndelse er svær. Det gælder i alle livets forhold, men man kan roligt opgradere sværhedsgraden adskillige gange, når man taler om civilt-militært genopbygningsarbejde, især når fundamentet er en totalt bar mark – eller det, der er endnu mere goldt.

Det danske hold af CIMIC-folk (civilt-militært samarbejde) i Helmand-provinsen har på helt tæt hold oplevet, at starten på en ny operation er en helt særlig udfordring, og det har givet nogle frustrationer, som på det seneste har mundet ud i kritik af såvel uddannelse som mangel på udrustning, ammunition og køretøjer.

For at forstå denne frustration og kritik skal man gøre sig klart hvilke vilkår, de ti danske soldater har i byen Lashkar Gah i det sydlige Afghanistan. Her er de sammen med en britisk enhed, hvor de udgør en del af NATO-styrkens Provincial Reconstruction Teams.

Man kan ikke være klar fra dag et. Alt starter på bar bund, og prioriteringer er nødvendige, så de, der har størst behov, kommer først på plads og bliver klar. Det skyldes hverken dårlig forberedelse eller mangel på uddannelse. Der er simpelthen så mange faktorer, der først falder på plads, når man står i opgaven, som i dette tilfælde lever pænt op til udtrykket ”Expeditionary Conditions”. Alene transportmulighederne er en meget begrænsende faktor.

På trods af store vanskeligheder har CIMIC-delingen ikke, som man kunne få indtryk af i tv, siddet på hænderne. Delingen har rent faktisk sat gang i 43 projekter, som delvist har været beskrevet i et ugebrev fra CIMIC-chefen selv på HOK´s hjemmeside den 30. august. Det gør man ikke ved at sidde inde i lejren og vente på, at nogle andre skal gøre arbejdet. Og det har de heller ikke gjort! De gør en forskel for de civile afghanere, for det er projekter, der nytter.

CIMIC-delingen har været nødt til at bruge helikopter til nogle af opgaverne, mens de helt efter aftalen med de britiske styrker på stedet har været eskorteret af dem på andre opgaver.

Inden for kort tid rejser danske teknikere til Lashkar Gah for, som planlagt, at montere nyt udstyr på køretøjerne.

Nu er grundlaget for at få de sidste danske køretøjer helt klar til operationerne ved at være til stede, også ved CIMIC-delingen, idet det nødvendige udstyr snart er til rådighed.