[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

De danske soldater i det sydlige Afghanistan er blevet afløst i byen Musa Qala.

Som jeg vurderer det, er det helt naturligt, at man afløser en enhed, der i fire uger, under meget vanskelige forhold, har sikret, at et område fortsat er under kontrol af ISAF, og ikke er blevet overtaget af Taleban.

At omtale det som en tilbagetrækning - endsige en evakuering - synes jeg, er at nedgøre den utroligt flotte indsats, som de danske soldater har ydet. Det tjener kun til at øge usikkerheden og bekymringerne hos kollegaernes familier.

Der er intet unormalt i, at en enhed udskiftes efter i en periode at have opereret under stort pres. Alt andet ville være uansvarligt!

Herfra skal lyde en uforbeholden ros til kollegaerne for deres flotte indsats, som er ydet under ekstreme forhold.

Danske soldater har - nok en gang - bevist, at de selv i meget skarpe situationer kan løse opgaver med en høj grad af professionalisme.

Kilde: www.hkkf.dk