Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
Af Hans Christian Skaanning, presse- og informationsofficer
I fredags konkurrerede garderne i anledning af Den Kongelige Livgardes 348 års fødselsdag imod soldater fra Princes of Wales Regiment, der er søster-regiment til livgarden, og som ved tilfældighedernes spil er udsendt til Irak samtidig med os. Torkil, vores ihærdige kommandobefalingsmand, og folkene omkring ham lagde mange kræfter i arrangementet, som da også forløb både flot og frejdigt.
Regimenterne spillede sig igennem turneringer i volleyball, fodbold og tovtrækning, og garderne måtte til sidst se sig slået i det samlede regnskab. Ved siden af banerne fremviste briterne deres våben, køretøjer og andet grej frem, og de så vores til gengæld.
De blev vejet og fundet for tunge til at slå. Briterne havde tydelig overvægt i tovtrækningskonkurrencen og vandt da også sammenlagt dagens kappestridigheder.
Efter anstrengelserne i varmen, samledes de to regimenter i cafeteriaet om en stor middag. Siddende ved bordene, danskere og briter skiftevis, blev alle trakteret med en flot middag, som min "bordherre" spontant beskrev som det bedste, han havde spist i måneder. Og han arbejdede som kok, før han tog til Irak.
Legater
Under middagen uddelte chef Henrik Berg legater til tre af soldaterne i sin bataljon. Alle tre har gjort sig bemærket ved mere end almindeligt veludført arbejde i det hele taget og i de sværeste situationer, vi har oplevet.
Sergent M. T. Andersen modtog Christian den IX's Mindelegat på 4000 kr.
Konstabel M. L. Kristensen modtog Frederik den VIII's Mindelegat på 6000 kr.
Premierløjtnant M. B. Møller modtog Christian den X's Mindelegat på 3000 kr.
Sergent M.T. Andersen får sit legat overrakt af oberst Henrik Berg.
58 BTY vs. DANBG
Faktisk har der været en del venskabelige, interne kampe på det seneste. For en måned siden kæmpede bataljonen mod kompagniet fra Five Eight Battery - vores engelske underafdeling - her i Danevang.
Konkurrencerne bestod af præcisions-kast med pile, øksekast efter skive og sænke slagskibe med vandballoner over stor afstand. Den gang vandt de, så det var kun passende, at vi vandt returopgøret hos dem i den forgangne weekend.
Også denne gang indeholdt konkurrencerne næsten alle vand, enten i deres pool eller i balloner, hvilket var dejligt forfriskende i aftenvarmen.
Det er en fornøjelse at arbejde sammen med briterne, og endnu bedre at holde lidt fri og udkæmpe "drengerøvs" kampe som disse. Og så blev der selvfølgelig drukket kolde vand og alkoholfrie øl.
Sådan kan man også sænke slagskibe. Noget vi danske viste os klart bedst til på dagen. Her er major Esben i gang med at sænke sin modstander.
Altertavle til kirken
Hardy og Bubby stod en dag for nogle uger siden i kirken og snakkede. De var enige om, at den hvide væg bag alteret kunne bruge et billede - måske endda en altertavle.
Efter den snak sendte Bubby i al hemmelighed en mail til Det Kongelige Kunstakademi i København, hvor han tidligere har arbejdet som vagt. Det var en åben forespørgsel til eleverne, om nogen kunne tænke sig at påtage sig opgaven.
En af de studerende, Alexander Tovborg, har nu leveret en trefløjet tavle, som passer flot til rummet, og i den grad behager feltpræst Hardy, der fik den overdraget hjemme i Vordingborg, mens han var på ferie fra missionen.
- Man skal vænne sig til den, som han siger og selv har gjort, så nu må vi se, om andre med tiden bliver lige så begejstrede, som han er.
Hardy og Bubby har netop pakket den nye altertavle ud og holder den op til væggen, hvor tavlen nu har sin plads.
Stand-up
Og så blev det i denne uge tid til tredje og sidste omgang feltunderholdning. Efter to gange musik stod den denne gang på stand-up komik ved fritidsområdet mellem messen og cafeteriet. To aftener i træk underholdt Jacob Wilson, Brian Mørk og Dan Andersen, sidstnævnte med sit spektakulære guitarshow, og de blev taget godt imod alle tre.
Selvom vi er gode til at holde modet oppe og humøret højt hos hinanden, gjorde en sjov saltvandsindsprøjtning godt i varmen.
Tid til stand-up comedy i Danevang. Her er det Jacob Wilson, som underholder masserne foran messen.
Enden er nær
Der er ikke lang tid tilbage af missionen. Men der er mange måder at udtrykke dét, vi alle tænker på. Nogen har "dagens tal" stående på opslagstavlen, andre igen slynger hver dag et nyt tal ud med et forventningsfuldt udtryk i øjnene, velvidende at alle andre er med på, hvad det dækker over.
Antal dage til netop han eller hun kører ud gennem Danevangs port for sidste gang - måske for altid, måske i denne omgang.
Vi holder på med krum hals, til den sidste forlader posten i slutningen af august. Men de fleste af os går rundt med en følelse af, at nu har vi set det hele, og at dagen i dag ligner den i går til forveksling. Stierne i gruset er blevet dybere og rutinerne næsten indgroede efterhånden.
Alt det og varmen kræver udholdenhed, men er der noget, vi har, er det det.