Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
og et stort våbenfund har vakt glæde hos den britiske brigade, som danskerne arbejder tæt sammen med.
Af Hans Christian Skaanning, presse- og informationsofficer
Det er en travl tid i Irak. På det seneste har brigaden og den danske bataljon gennemført et stigende antal operationer, og hver gang er det gået, som de omhyggeligt lagte planer var tænkt. Både kendte og formodede terrorister er blevet anholdt, og våben og bombemateriale er blevet konfiskeret.
(Alt for) ukendte danskere
Brigaden, som vores bataljon er del af, er mere end almindeligt tilfredse med os for tiden, hvilket kom til udtryk forleden, da en kaptajn fra brigadens medieafdeling besøgte Camp Danevang.
Han er af den opfattelse, at for få i Storbritannien og i den britiske hær kender til danskernes indsats og det gode samarbejde, vi har her i Basra-regionen. Så nu skal der skrives om "de danske succeser", om hvor godt danskere og briter går i spænd og om vores fælles træk, såsom kærligheden til sarkasme og kul sort humor.
Udgangspunktet er resultaterne af vores fælles operationer, men ikke mindst et stort våbenfund, som bataljonen gjorde på egen hånd fornyeligt. Vi fik et tip om et forladt hus tæt på den irakiske-iranske grænse, og det blev besluttet at reagere med det samme.
Et stort antal våben, ammunition og sprængstoffer blev fundet, og måske vigtigere endnu, soldaterne fandt omfattende materiale til at lave vejsidebomber af. Et rigtig godt fund, som har vakt megen glæde hernede – også hos vores britiske venner.
Generalmajor Cooper lagde forleden nøglerne til en af 800 nye politibiler i hænderne på en forventningsfuld irakisk betjent på Shaiba Log Base.
800 politibiler
For to uger siden overdrog bataljonen 100 MAN-lastbiler til den irakiske hær ved en ceremoni i havnebyen Umm Qasr. Lastbilerne er en gave fra den danske stat til den irakiske.
Torsdag var det så briternes tur til at give den som glade givere, da general Cooper udelte nøgler til de første 200 af i alt 800 nye biler til det irakiske politi ved en ceremoni på Shaiba Log Base.
Flittige spejdere
Basra-forstaden Al Harta er og har været det mest uroplagede sted i det danske ansvarsområde i Irak. Derfor er det naturligt nok det, I hører mest om – både fra os selv og i medierne.
Da det er panserinfanteristerne, som patruljerer i det område, er det også dem I oftest hører omtalt, men i hele den nordlige del af vores område opererer spejdereskadronen.
Chefen for de drevne dragoner, major Kristian Kold, har nedfældet et situationsbillede på vegne af sig selv og hans hårdtarbejdende spejdere fra regimentet hjemme i Holstebro. Det følger her.
Eskadronen er samlet ved daggry, før spejderne spredes til dagens arbejde hjemme i lejren og ude på vejene i området.
SITUATIONSMELDING FRA SPEJDERESKADRONEN I IRAK:
Eskadronen har som sædvanligt travlt med en mængde rutineopgaver og meget andet. Men folk arbejder hårdt til trods for, at varmen så småt begynder at være ubarmhjertig.
I de seneste uger er der sket et skifte mellem leavehold 4 og 5. Chefen for eskadronen har været hjemme til midtvejsarrangement for de pårørende, og eskadronen har i mellemtiden blandt andet været en tur i Uhm Qasr for at sikre modtagelsen af 100 brugte danske militærlastbiler og overdragelsen af disse til den irakiske hær.
Der har i den seneste periode været både gode og dårlige nyheder i området. Som alle ved, skete der i starten af juni en tragisk uheld under indøvelse forud for en patrulje og Dennis Ove Hansen blev klemt ihjel under en bil, der væltede. Æret være hans minde!
Der er flere gange den seneste måned fundet eller eksploderet vejsidebomber i områder, hvor der ikke eller kun sjældent tidligere har været problemer med dette. Der har været voldsomme stammefejder tæt på nogle af vores grupper, hvor morterer og panserværnsvåben har været anvendt, heldigvis uden at skade os eller andre styrker i nærheden. I en travl og hård hverdag, kan det for nogle til tider være svært at se lyset for enden af tunnellen.
På den positive side skal det selvfølgeligt understreges, at danskerne har været forskånet for tab ved disse vejsidebomber, og at flere af dem er blevet fundet af lokale, der har fået det lokale politi eller militær til at fjerne dem.
Her skal det speciel bemærkes, at samarbejdet med det lokale politi er genoptaget efter 3 måneders pause, så det er tilfredsstillende at se den udvikling. Eskadronen har også selv fundet en af disse vejbomber, der var resterne af en større bombesamling, som var blevet fjernet af de lokale myndigheder.
Nogle bombemænd er blevet arresteret og fjernet fra rabatterne, og selv om de sikkert har mange ligesindede, så føles det bare en lille smule mere sikkert at køre ud af lejren.
Der er virkelig gang i byggeriet derude, og seneste observation er, at man nu begynder at sætte elkabler op i byerne og over større landstrækninger – noget som virkeligt kan lindre problemerne for de lokale, hvis ellers elværkerne kan følge med.
Udgangsforbuddet i Basra har medført en tilgang til hele ansvarsområdet af irakiske sikkerhedsstyrker, og virker som om de lokale styrker har vundet ny gejst ved dette. Vi håber dette er startskuddet på en positiv udvikling af såvel militær som politi i området.
Humøret stiger og falder i takt med udviklingen af bomber og fangst af banditter og alle de andre små og store problemer og succeser. Man kan godt mærke at eskadronen har været indsat i over fire måneder i et til tider meget stressende miljø.
Men soldaterne er deres ansvar bevidst og på imponerende og vedholdende vis sætter de unge mennesker sig dag efter dag ud over deres frustrationer og hverdagens mange genvordigheder og kører ud og løser opgaven. Sådan drenge!
Selvom bataljonen langt fra er færdig med arbejdet har alle nu fået Forsvarets Medalje for deltagelsen i missionen. Her er det delingsfører pl. M. Larsen som dekorerer ks. A. Stabell.
Der har været medaljeparade, og soldaterne har med medaljen fået overrakt et synligt bevis på deres indsats for et bedre liv for irakerne. En del af soldaterne har gået DANCON marchen, og har dermed erhvervet endnu en medalje til samlingen, så der er dømt sildesalat for alle pengene i denne periode af udsendelsen.
De soldater, der skal have kontrakt, har nu fået styr på denne, og kan begynde så småt at tænke frem på nye udfordringer i nye underafdelinger hjemme i Danmark.
Andre begynder så småt at tænke på andre udfordringer, og spekulerer i uddannelse, boligforhold, bilkøb, familieudvidelser og meget andet der bekræfter, at en hel ny verden ligger og venter for enden af udsendelsen.
Alt sammen et tegn på, at selv om der er langt endnu, og mange dages tjeneste skal overstås, før vi er hjemme, så har eskadronen allerede har brugt 2/3 af den tid, som eskadronen har til rådighed til at hjælpe irakerne.
Husk at skrive til soldaterne mens I kan – der går ikke mere en 1½ måned, før den mulighed er forpasset grundet leveringstiden. Det er nu rart med et lille brev…
Med svedige hilsner
Spejdereskadronen i Irak.