[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

NSE/Kandahar (Nationalt Støtte Element) har afviklet sin DANCON-march den 20. oktober, hvor 103 deltagere (plus en hund) mødte op til indvejning og klargøring klokken syv.

Chefen for NSE, major P. S. Pedersen bød velkommen og ønskede god tur rundt om landingsbanen, som skulle rundes to gange, en gang med og en gang mod uret, i alt 23 kilometer.

Startskuddet lød klokken otte, og så gik det der ud af. Moralen var høj for de flestes vedkommende hele ruten rundt. Der var enkelte, der var ved at gå kolde, men de blev så hjulpet af kammeraterne og de frivillige hjælpere, der kørte rundt på ruten og delte vand, frugt, chokolade og sodavand ud til marchdeltagerne.

Marchen var international, så alle nationerne på Kandahar Air Field kunne deltage. Det fremgår også af listen over tider, idet det var to briter, som besatte henholdsvis første- og andenpladsen i tiderne 2 timer og 26 minutter og 2 timer og 39 minutter. På 3. pladsen kom en dansker fra NSE i tiden 2 timer og 42 minutter. Marchdeltagerne var tilfredse med ruten, og der var ros til både planlægning, rute og alle, der hjalp til med at gøre marchen mulig.

Efter marchen var der en sand vabelfest i NSE. Nogle af march-deltagerne gik omtrent som en vraltende and, og vi hørte nogle spredte kommentarer om, at man er øm i ryggen og benene.