[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Af Christian Reinhold, presseofficer

Den 25. december lagde chefen for ISAF-styrkerne i Helmandprovinsen i Afghanistan, brigadegeneral Andrew Mackay, vejen forbi FOB Price for at ønske god jul til soldaterne. Briterne har en tradition for, at officererne serverer for de menige til julemåltidet, og derfor måtte generalen også rundt med bakken og servere for både britiske og danske soldater i FOB Price.



Til julemåltidet den 25. december er der tradition for, at britiske officerer serverer for deres menige soldater. Her er brigadegeneral Mackay rundt med bakken.

A credit to your nation
”Vi er heldige at kæmpe side om side med danskerne her i Helmandprovinsen” sagde general Mackay. ”Siden den danske bataljon fik kommandoen over battle group center for nogle måneder siden, har den udført et perfekt stykke arbejde. Soldaterne er utrolig professionelle og de er ’a credit to your nation’”.

Udviklingsprojekter i gang
I Upper Gereshk Valley er Taleban blevet skubbet tilbage. ”Vi har sørget for, at de konstant er på flugt og har meget mere begrænset indflydelse end tidligere” forklarer Mackay. ”Det kan i særlig grad ses i Gereshk by, hvor vi har et antal udviklingsprojekter i gang primært kørt af det danske CIMIC-team i samarbejde med byens borgmester”.

Brigadegeneral Andrew Mackay betegner indtagelsen af Musa Qala som et større nederlag for Taleban i Helmandprovinsen.

Taleban er her stadig
Både i Upper Gereshk Valley og seneste i Musa Qala har Taleban i den seneste tid oplevet store nederlag. Om indtagelsen af Musa Qala siger general Mackay: ”Det var ikke det endelige nederlag for Taleban i Helmandprovinsen, for de er her tydeligvis stadigt. Men det har en afgørende betydning for vore kommende operationer. Det var et større nederlag for Taleban og det ved befolkningen. Taleban er blevet spredt over et større område og det er godt, for så optræder de i mindre grupper”.

Brigadegeneral Mackay slutter med at slå fast, at der stadig er et langt stykke vej igen før Taleban er endeligt slået. ”Men vi vil fortsætte med at være efter dem og holde dem væk fra befolkningen i Helmandprovinsen”.