Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
Af seniorsergent Allan Poulsen, presseofficer.
Badge for øvelse Bold Avenger 2007. DCMKMP Logo.
I perioden fra 3. til 14. september 2007 afviklede Allied Air Component Command Headquarters Ramstein (AACC HQ Ramstein) to store sammenfaldende øvelser, Bold Avenger og Trial Quest i Ørland ved Stavanger i Norge.
I alt deltog 13 nationer med over 100 fly i øvelserne, der blandt andet havde til formål at øve fuld integration af indsatsen mellem helikoptere og jagerfly. Der var MEDEVAC helikoptere, der tager sig at evakueringen af sårede og CSAR helikoptere, der operativt eftersøger nedskudte eller savnede personer. Desuden deltog transportfly, tankfly og radarfly af typen Airborne Warning and Control System (AWACS). Signalteamet skulle i den sammenhæng medvirke til at skabe gode træningsbetingelser i taktiske luftoperationer og samarbejde.
Øvelsen var baseret på et fiktivt scenarie, som kunne udføres indenfor rammen af NRF NATO (Response Force), og øvelsen skulle genspejle situationer, som kunne involvere NATO. Øvelsen var ledet af chefen for AACC HQ Ramstein, General William T. Hobbins, USAF og den hollandske generalmajor Jac Jansen, NLD AF.
Udover flyene deltog 1450 teknikere og øvrigt støttepersonel heriblandt et detachement fra Danish Deployable Communications and Information Systems Module A (DCMKMP) og 1st Nato Signal Battalion i Maaastricht, Holland.
Det sammensatte signalteam blev ledet af det danske signalkompagni. Den multinationale enhed på godt 20 mand fra Canada, England, Tyskland, USA og Danmark skulle blandt andet sørge for sikker og kryptograferet signalkommunikation mellem øvelsesledelsen og hovedkvarteret i Ramstein.
Signalteamet foretog den såkaldte "Warm Up" fra 14. august til 2. september. Selve øvelsen fandt sted fra 3. til 14. september, hvorefter der skulle brydes ned, så vores signalteam var først hjemme i Danmark igen 19. september.
Signalteamet efter modtagelsen af Team Award´en.
For at løse opgaven var det nødvendigt at opstille en såkaldt Deployable Satellit Ground Terminal (DSGT). Det er et link, som skal sikre kommunikationen via satellit til AACC HQ Ramstein. DSGT er en videreudvikling af det satellitkommunikationsudstyr, som kompagniets eksperter i september 2005 med stor succes afprøvede og udviklede, inden det blev præsenteret for nogle af NATO's øverste beslutningstagere.
Knapt var satellitkommunikationsudstyret godkendt og erklæret operationsklart, før det med stor succes blev anvendt til kommunikation i forbindelse med den store jordskælvskatastrofe i Pakistan 2005.
Signalteamet havde endvidere til opgave at trække de for kommunikationen nødvendige fiberoptiske kabler og almindelige kobberkabler frem til de enkelte brugere, således at brugeren havde en sikker telefon og PC til rådighed. Signalteamet havde ansvaret for godt et par hundrede brugere på netværket, som døgnet rundt skulle serviceres og vedligeholdes.
I forbindelse med større NATO øvelser er der tradition for, at den kommanderende general uddeler en såkaldt - Commanders Award - en mønt, som er specielt fremstillet for, at kunne uddeles til personel, der har ydet noget særligt. Denne gang var ingen undtagelse, idet generalen uddelte fire mønter til enkeltpersoner, der havde ydet noget særligt i forbindelse med øvelsen. Men for første gang blev der også uddelt en Team Award, som blev tildelt Signalteamet fra 1st Nato Signal Battalion.
Signalteamet modtog "awarden" for en "enestående professionel udførelse og udøvelse af sand korpsånd," og en stolt projektofficer, Jens P. Schmidt, kunne på signalteamets vegne modtage award´en, som blev overrakt af den hollandske generalmajor Jac Jansen, NLD AF.
Efterfølgende er award´en blevet overrakt til den engelske bataljonschef for 1st Nato Signal Battalion i Maastricht, Holland således, at den kan beskues af besøgende ved bataljonen i Holland.
"Team Award".