[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Af: Davidsen & Elmhauge, konstabler

Nu er NSE´et i Kandahar endelig faldet på plads, og de sidste folk fra hold 2 er roteret hjem. Alle folk er i fuldt sving med deres respektive opgaver og arbejder på livet løs for at holde gang i ”maskineriet”.

Alligevel skal man jo vedligeholde sine soldaterfærdigheder. Så lørdag morgen holdt hele NSE´et fri for de daglige pligter og drog i samlet flok af sted mod skydebanen.

Vi havde skydebanen for os selv i to timer, hvor folk fik muligheder for at kontrolskyde deres geværer og duellere i diverse skydninger. På trods af kulden og lugten fra ”Bimsesøen” (opsamlingsplads for al afføring i lejren), var alle folk i godt humør. På vej tilbage fra skydebanen var stemningen dog en smule trykket, da et par enkelte var blevet et par bagels fattigere, som resultatet af manglende evner på skydebanen.

På skydebanen