[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Af: Presseofficer Jesper Rømer

Når en enkelt er på tværs, mærker alle andre det straks på grund af behovet for tæt samarbejde. Til daglig er der masser af humor og latteren ruller gennem lokalerne. Nogle hæver niveauet på grund af deres eskapader, en af dem er Vu.

Lad det være sagt med det samme; Antonio Vu (kaldet Vu) har ikke en fortid som Alfa Romeo mekaniker i Torino. Det italiensk klingende fornavn kommer fra en vietnamesisk familie, der på et tidspunkt besluttede sig til at skifte Vietnam ud med Danmark. Antonio er opkaldt efter en katolsk helgen. Mellemnavnet Vu er så vietnamesisk, som det kan være

Antonio Vu er overkonstabel, når han arbejder her i Camp bastion, men læser ellers til ingeniør på DTU hjemme i Danmark. Han har taget et sabbatår for at være udsendt med ISAF.

At være på mission er ikke ukendt territorium for overkonstabelen, han har nemlig været udsendt før.

Jeg var med ISAF i Kabul i 2004/2005. og arbejdede i et forbindelses-team, som bestod af en konstabel, en sergent og en officer. Opgaven bestod i at være bindeled mellem KACP (Kabul City Police) og NATO/ styrkerne, fortæller Antonio.

Overkonstabelen er officielt kontorhjælper, men samtidig brænder han for en anden side af soldatergerningen. Vu er nemlig efter eget udsagn en ”reservespejder.”  Det betyder, at han ikke altid er bundet til kontorstolen, men at han nogle gange kommer med ørkenholdet ud.

Jeg har prøvet at arbejde som kører, gunner (skytte) og observatør. Det er en dejlig afveksling fra jobbet på kontoret. Hvis jeg selv kunne vælge, ville jeg hellere med ørkenholdet ud, siger Vu.

Det er der nu ikke den store fare for. Vu har nemlig i løbet af kort tid vist sig som en god medarbejder og som et oplivende moment i hverdagen. Ikke mindst når han underholder resten af stabsteltet ved at mime til sangene på sin IPOD, mens han skærer de underligste grimasser.

Selv om Vu er lige så effektiv som en jægersoldat i ørkenen (efter eget udsagn), er han meget afbalanceret på kontoret. Alle har deres stille dage (mest når vi tænker for meget på dem vi er rejst fra i Danmark), men der er vist ikke nogen, der har set Vu sur endnu.

Kontorhjælperen/reservespejderen Vu er også den officielle muffin-mester i Danelagen Lines. Det kræver en forklaring: Vores engelske cafeteria drives efter ”one choice” reglen. Det betyder at man kun må tage en hovedret, en dessert og så videre, uanset hvor sulten man er. Hvis man prøver at blande dele af hovedretterne eller tage mere end en ting af hver ret, så risikerer man at blive truet af en normalt venlig, men meget bestemt engelsk kok bevæbnet med en stor slev.

Vu foretog en recce i cafeteriet, fastlagde eventuelle flugtruter og slog så til i det øjeblik de engelske køkkenmedhjælpere vendte ryggen til. På billederne kan man se resultatet af endnu en succesfuld tur i cafeteriet.


Vu i færd med at lænse lommerne for muffins



En tilfreds Vu efter udført mission

Vi venter alle spændt på reservespejderen Vu’s næste underholdende træk.

.