[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Af P. F. B. Littau, premierløjtnant


Vores kontor dør

»Hvor er de besværlige og hvad laver de egentlig?« 
En sætning vi efterhånden har hørt mange steder, mange gange og i mange afskygninger og ikke uden grund. Jeg kort vil prøve at afmystificere vores arbejde og fortælle lidt om, hvem vi er, og hvad vi laver.
 
Vi er pt. et mindre hold på fem mand fra Mobil Communication og Information System Center Deling (MCD) fra 5. Telegrafbataljon i Haderslev, som er udsendt til Irak i f. m. opbygning af den nye lejr på Basra Air Station.

MCD operative opgave er blandt andet at levere signalforbindelse fra missionsområdet til Danmark og omvendt. Dette gøres primært via satellit, og vi er dem, der skal sikre, at der kan anvendes telefoner og internet, så den enkelte soldat kan ringe gratis hjem til familien, kæresten og vennerne i Danmark.

Opgaven i forbindelse med lejropbygning er noget større, end det vi normalt laver og uddanner til. Man kan i store træk sige, at vi i denne lejr skal levere kommunikations infrastruktur og alt, hvad det indebærer til en virksomhed på 500 mand.

Opgaven her på stedet er heller ikke blevet mindre af, at vi også har fået ansvaret for opbygningen af det taktiske operations center (TOC) og opsætningen af antenner til at dække den danske bataljons ansvarsområde i det sydlige Irak. 


TOC og CISCEN næsten færdigt!

Selve forbindelserne er ikke en voldsom stor opgave at oprette, da vi har det rette udstyr. Det skal retfærdigvis siges, at teknikken har det med at drille. Den store udfordring er at fordele disse forbindelser i en hel lejr, primært Internet, militært computernetværk og telefonforbindelser, og jeg vil sige det ærligt: Det kan vi ikke uden hjælp fra andre!

Derfor har vi allieret os med ingeniører fra 3 ingeniørbataljon, specialister fra Hærens Hovedværksted (HHV), antennespecialister fra Hærens Føringsstøtte Skole (HFS) og sidst, men bestemt ikke mindst, IT-tekniker(e), udsendt på vegne af Bruger Service Center HOK (BSC/HOK), som ligeledes er hjemmehørende i 5. Telegrafbataljon. Uden hjælp og godt samarbejde fra disse enheder ville vi slet ikke kunne løse opgaven.
Denne »koalition« af forskellige enheder vidner også om, hvor stort et projekt det er at bygge en komplet lejr med Communication og Information System (CIS) infrastruktur. 

Den sidste uge har tæret hårdt på arbejdsholdet her i Camp Einherjer. Den korteste arbejdsdag har været på 14 timer og den længste på 19. Det vil sige en arbejdsuge på noget der ligner 105 timer. Det har ikke hjulpet, at der på grund af store mængder regn har været meget mudret her i lejren.
Navnet »Pløresødals-lejren« er flere gange blevet nævnt som et mere passende navn.
Det skal dog siges, at de sidste par dage har budt på solskin, og det skulle i følge vejrudsigten fortsætte med op til 20 grader i dagtimerne de næste dage.

Vi har nået meget i den tid vi har været hernede, men der er stadig et stykke vej, før vi når i mål.
Status:
- Næsten alle i lejren har nu de telefoner, de skal have.
- Det militære computernetværk bliver hastigt større.
- Antennemasterne er rejst og antenner påbegyndt monteret.
- Internet er i skrivende stund ved at blive oprettet.

Dette er kun nogle af de opgaver, der skal løses, inden vi begynder at planlægge hjemturen til gamle Danmark. Så de lange arbejdsdage fortsætter nok lidt endnu. Den Danske Bataljon, som skal bruge forbindelserne, er fuld af forståelse over for den tid det tager og støtter os gerne i det omfang, de er i stand til. 


“Pæleormene” og én IT tekniker.           


 ”Pælen” rejst.(25 m)

På trods af de lange dage og det meget skiftende vejr lykkedes det alligevel at holde humøret højt hernede, ikke mindst på grund af de små ting i hverdagen.
Her kan nævnes et enkelt eksempel:
- At køre fra sin fører, når han siger: »Så kører vi bare«, men det bliver hørt som: »Så kører I bare«. Undertegnede kiggede undrende efter bilen, da den kørte ud af hovedporten og tænkte: »Ingen frokost i dag«.

Alt i alt har vi det godt og vi klør på, indtil opgaven er løst. Det er tydeligt allerede nu, at det er en lærerig opgave, som vi kan og vil få en masse værdifuld erfaring ud af. 

CISCENKMP opgave:
MCD er en deling fra Communication og Information System Center kompagniet i Haderslev, som har opgaven at oprette og betjene Hærens Operative Kommandos faste og mobile kommunikationscenter (CISCEN) med tilhørende forbindelser.

CISCENKMP kan:
* Varetage operativ drift af CISCEN, med tilhørende HF-radiokommunikation og CIS terminaler, herunder forbindelse til overordnede, sideordnede og underordnede enheder samt til udsendte enheder.
* Situationsbestemt støtte med/afgive mobile kommunikationscentre og CIS terminaler til myndigheder/enheder inden for deres beredskab.
* Varetage information management i Danske Divisions mobile hovedkvarterer.
* Kompagniet kan forsyne og vedligeholde egne enheder på vedligeholdelses niveau 1.