[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Af kaptajn A.G. Wittenborg.

Missionen er nu lidt over halvanden måned gammel, og vi er fortsat "optændt af den hellige ild" i LMT 5.

Vi nyder de mange varierede opgaver og arbejdsdage, som LMT-jobbet byder os. Møderne med talsmændene i de mange små landsbyer i vores ansvarsområde. Patruljerne som går ud på at opsøge "manden på gaden" og spørge ind til, hvad der rører sig i samfundet. Pasningen af vores lokale kontor i Skenderaj, hvor mange mennesker henvender sig med spørgsmål og problemer af enhver tænkelig art.

Oftest drejer det sig dog om anmodninger om KFOR-støtte til forskellige projekter såsom udbedringer af veje, broer og lignende. Anmodningerne videregiver vi til bataljonens projekt-officer, som vi har fået etableret et positivt og frugtbart samarbejde med.
   
Til tider bliver vi opsøgt på kontoret af unge mennesker, der forsøger at etablere ungdomsforeninger for at arrangere forskellige aktiviteter på tværs af etniciteterne. Det er foreninger og aktiviteter, der alle har til formål at få kosovoserbiske (KOS) og kosovo-albanske (KOA) unge til at mødes.

Dette er projekter, der får vores helt særlige bevågenhed, idet det jo netop er de unge kosovarer, der sammen skal skabe en ny og bedre fremtid for alle indbyggere i Kosovo - serbere såvel som albanere. Vi hjælper derfor, hvor vi kan med etablering af kontakt til relevante talsmænd og for eksempel transport, ligesom vi gerne overværer foreningsmøderne.      

Forbindelsesbefalingsmand i samtale med en ung pige, der har startet en ungdomsorganisation for både kosovoalbanere og kosovoserbere.

For chefen og næstkommanderende går tiden primært med møder med FN politiet og det lokale politi, personer fra det kommunalpolitiske miljø samt de internationale organisationer, som LMT 5 alle har fået etableret særdeles gode relationer til.

De kan ofte forsyne os med gode informationer om, hvad der rører sig i Kosovo, da de ligesom LMT har kontakt til mange forskellige mennesker fra alle samfundslag. Der bliver dog også tid til at snakke med "den almindelige borger" for at få et indtryk af, hvordan han ser på tingene.

Næstkommanderende på patrulje.

Det sociale samvær bliver også prioriteret i LMT 5. Vi har for eksempel vores faste "Matador-aften" hver lørdag aften, hvor hele sektionen mødes for at overvære det ugentlige afsnit af "Matador". Om søndagen, hvor ingen i sektionen har faste møder, der skal gennemføres, tager hele sektionen ofte på en køretur i vores ansvarsområde. Her medbringes gerne kaffe, som indtages i den smukke natur. Således kombineres det faglige - patruljeringen i ansvarsområdet - med det sociale - en hyggelig sludder over en kop kaffe. 

På søndagstur i det grønne.