[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Mange hundrede unge danske mænd og kvinder vælger hvert år at tage med hæren ud i en international mission for at hjælpe med til at skabe en bedre hverdag for det pågældende lands borgere.

Alle disse mænd og kvinder er afklaret om deres situation og de oplevelser, prøvelser og farer, der kan lure om hjørnet. Det er ikke altid, at de tilbageværende pårørende er helt så afklarede.

Når de udsendte kommer hjem, er der ofte oplevelser, der kræver mere end en kammeratsnak, for at den ikke skal få alvorlig indflydelse på den pågældendes tilværelse fremover. Her gælder det også om at blive afklaret i forhold til de måske traumatiserende oplevelser.

Hæren har gennem årene konstant udviklet og udvidet sit program, der skal tage omsorg for både soldater og pårørende før, under og efter en udsendelse.

Klik her på linket og læs mere, hvad hæren rent faktisk gør i forbindelse med danske soldaters udsendelser til internationale missioner.

Pårørendearrangement i Aalborg (Arkivfoto).