Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
Et hold på tre danske officerer har gennemført uddannelse af irakiske stabsofficerer på bataljons- og brigadeniveau. Uddannelsen er én af Nato Training Mission Iraq’s (NTM-I) mange forskellige opgaver.
Uddannelsen af de irakiske stabsofficerer sker som et led i deres ”Unit Set Fielding”, der er den opfølgende uddannelse på den irakiske hærs grunduddannelse af deres enheder. Unit Set Fielding gennemføres af irakerne i centrale træningslejre og er koordineret og støttet af amerikanske rådgivere.
Oberstløjtnant Jens Rytterager underviser i operativ analyse i en container uden strøm. Foto: Mads Juul-Nyholm.
Unit Set Fielding skal gøre enhederne klar til umiddelbar operativ indsættelse, i enhedsramme, i deres kommende ansvarsområder. Fokus i træningen er kamp i bebyggede områder, forhold overfor baghold, vejsidebomber og lignende. Det er også under denne uddannelse, at en del af deres nye materiel såsom køretøjer og geværer tilgår.
Den uddannelse, som de danske officerer ved Nato Training Mission Iraq bidrager med, er primært stabsofficerens virke og opgaver på bataljons- og brigadeniveau. Emnerne, der undervises i, er stabsofficerens generelle virke og rolle, opgaver og ansvar. Herudover undervises i operative analysemodeller og kortlæsning. Det er en stor mundfuld for et firedags kursus og kan kun blive en introduktion til anvendelsen af analysemodeller og måden at arbejde på.
Oberstløjtnant Mads Juul-Nyholm underviser i stabsetik. Foto: Jose Santos.
Kurset er rettet mod officerer, der arbejder i bataljons- eller brigadestabe samt deres respektive chefer. Det har dog været en blandet flok, som har deltaget i kurserne. Vi har oplevet alt fra helt unge løjtnanter, der var delingsførere, til oberster der var bataljonschefer.
Vi har haft stabsofficerer med og uden den irakiske stabsuddannelse fra deres Joint Staff College. Uanset deltagernes meget forskellige baggrund, så har det været en positiv oplevelse. De viser en stor vilje til at få den irakiske hær på benene igen og er interesserede i at lære og suge erfaringer til sig.
Undervisningsforholdene er lige så forskellige som deltagerne. Vi har prøvet at gennemføre undervisning i telte uden lys, i containere, udendørs og i klasseværelser med Power Point projektor, som vi kender det hjemme fra.
Når vi drager ud for at gennemføre undervisning, skal vi derfor være forberedt på både den primitive og den avancerede model, hvilket vil sige en ikke-elektronisk version med flipover og en elektronisk med brug af computer.
Stabsofficerer i en bataljon under den afsluttende øvelse i operativ analyse. Foto: Mads Juul-Nyholm.
Vi kan ikke altid være sikre på, at elektriciteten virker, hvor vi kommer frem – hvis de overhovedet har elektricitet i løbet af dagen. Nogle steder slukkes generatorerne for at spare brændstof – så vi forbereder os på at ”gå low tech”, men medbringer en CD ROM med undervisningsmaterialet, hvis vi skulle være så heldige, at der er strøm.
En af de største udfordringer i undervisningen er anvendelsen af en tolk. Alting tager dobbelt så lang tid, fordi det skal passere via tolken, og fordi vi ikke har mulighed for at kontrollere tolkens udlægning af vores ord.
Tolkene har ikke en militær baggrund, hvilket vanskeliggør deres mulighed for at forklare og underbygge emner i undervisningen, da de ikke kender alle de forskellige militære udtryk eller den måde, som militære enheder opererer på. Det kræver derfor et grundigt forarbejde, og hver aften forberedes næste dags lektioner fot at sikre, at tolken har forstået, hvad lektionen går ud på.
Oberstløjtnanterne Jan Johansen og Jens Rytterager forbereder næste dags lektioner sammen med tolken. Foto: Mads Juul-Nyholm.
I år har ca. 60 irakiske officerer gennemført kurset, og der er planlagt yderligere kurser i den kommende tid. Tilbagemeldingerne fra kursisterne er, at de sætter stor pris på vores støtte, og de mener, at de lærer noget, som vil hjælpe dem til fremover at skabe et fredeligere Irak.