Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
Mandagens operation skulle stresse Taleban og vise dem, at de ikke kan føle sig sikre nogen steder. Taleban er begyndt at anse et område øst for Gereshk by for lidt af et fristed, da kampen mod Taleban indtil nu har været fokuseret på den nordlige og sydlige del af det danske ansvarsområde.
- Ved at skifte operationsmønster bevarer vi initiativet og tvinger fjenden i defensiven. Der er ingen tvivl om, at Taleban er blevet overrasket over at se os derude og nu vil sove mindre roligt om natten, siger Karsten E. Kjær, chef for Den Danske Kampgruppe, og pointerer:
- Operationens succes skyldes i høj grad indsatsen fra de afghanske soldater.
Før solopgang: De afghanske sikkerhedsstyrker er mødt talstærkt op til operationen. Foto: Frank Trier Mikkelsen.
Afghanske soldater førte an
Operationen blev ført an af en styrke fra den afghanske hær (ANA) støttet af 2. Lette Opklaringseskadron fra Bornholm og den danske kampvognsdeling fra Holstebro.
- ANA rykkede frem mod nogle compounds (afghanske gårde, red.), som var mistænkt for at huse Taleban. Fjenden begyndte hurtigt at røre på sig og sendte forstærkninger til området. Taleban turde dog ikke tage kampen op, så længe vi holdt klar til at støtte fra vores kampvogne og spejdernes mange pansrede køretøjer. De afghanske soldater fik derfor ro til at gennemsøge de mistænkelige compounds, forklarer eskadronchef Jacob Bjerborg.
De danske kampvogne og pansrede køretøjer kører i stilling få hundrede meter fra området, som de afghanske soldater skal gennemsøge. Foto: Frank Trier Mikkelsen.
Et glimt af fremtiden
Det er den hidtil største fælles operation for danske og afghanske styrker i Helmand på hold 8. I det danske ansvarsområde arbejdes der hele tiden målrettet på at uddanne afghanske sikkerhedsstyrker og give dem en mere fremtrædende rolle.
Planlægningen af operationen var en omfattende opgave, som de afghanske officerer var en stor del af.
På sigt skal de afghanske sikkerhedsstyrker selv kunne opretholde sikkerheden i Gereshkdistriktet. Selv om den situation ligger et stykke ude i fremtiden, så var den danske eskadronchef meget tilfreds med den fælles operation.
- Planlægningen og gennemførslen af operationen er gået over al forventning. Afghanerne beviste, at de fuldt ud leverer det, som de lover og er villige til at gå forrest, hvor det kan gøre ondt. Det, vi så i dag, var et glimt af fremtiden, siger Jacob Bjerborg.
Tilbage ved samlingspunktet evaluerer eskadronchef Jacob Bjerborg dagens operation sammen med den afghanske oberst. Foto: Frank Trier Mikkelsen.
Vi skal være et skridt foran
Gennemsøgningen af de mistænkelige boliger resulterede i beslaglæggelse og destruktion af en større mængde gødningsmateriale, som kan bruges til fremstilling af improviserede sprængladninger.
Fjenden affyrede en enkelt mortér og nogle geværskud, men det kom ikke til egentlige kamphandlinger. Alligevel gav operationen yderligere information om Talebans styrke og lokalisering i området.
- Vi har opnået det, vi ville, uden at det har kostet noget på vores side. ANA har gennemført en stor operation støttet af os. Vi har fået en masse nyttige informationer. Og så har vi forskrækket Taleban. Vi skal hele tiden være ét skridt foran. Fjenden havde ikke forventet denne aktion fra vores side, og han vil være forvirret over, hvad vores næste træk bliver, siger Karsten E. Kjær.
Operationen i området øst for Gereshk overraskede Taleban, da kampene i det danske ansvarsområde indtil nu primært er foregået i den nordlige og sydlige del. Foto: Frank Trier Mikkelsen.