Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
4 Nationale Støtteelement (NSE) under NATO Response Force (NRF) er en logistisk enhed fra Det Danske International Logistik Center (DANILOG) på Vordingborg Kaserne. 4 NSE er indsat i Nordnorge for at løse skarpe logistiske opgaver under øvelsen Cold Response og giver de danske kampenheder forudsætningerne for at ”vinde krigen”. De arbejder koncentreret og fokuseret, selvom vejret komplicerer opgaven betydeligt.
Adskillige gange har NSE bjærgningsvogn måttet køre ud for at hjælpe kampenhederne med at bjærge køretøjer, som er gledet i grøften i det glatte føre. For at forebygge at også NSE køretøjer havner i grøften, udnyttes ledige stunder til at træne kørsel i det snedækkede landskab under kyndig vejledning af køreinstruktører udsendt fra DANILOG.
Vejene er helt dækket af sne, og det giver udfordringer for kørerne i 4 NSE.
De forberedelser, der finder sted, før et LOG-train ankommer, er betydelige. (Et LOG-train består af ca. tre forsynings-køretøjer, en SISU ambulance, en bjærgningsvogn, en drivmiddelvogn og en let 4-hjulstrækker til føreren af LOG train).
Rekvisitioner modtages. Støtte koordineres med nordmændene. De bestilte genstande skal ”plukkes” fra depotet. Det, der ikke er på lager, skal købes ind lokalt. Der skal bestilles nye ting til erstatning for det, der udleveres. Køretøjerne skal klargøres og læsses, og der skal gives befaling for LOG-train’et, og en hel masse andre ting.
Alle mulige ting skal bruges
NSE’ets ”kunder” er Den Kongelige Livgardes 1. bataljon. Den er stærkt afhængig af, at vores ”LOG-trains” kommer ud til stabskompagniets forsyningsområde med friske forsyninger.
Vores LOG-trains leverer alt, hvad ”kunden” har bestilt for at kunne løse deres opgave:
Feltrationer, ammunition og ca. 1000 andre ting.
Camp Idavang er midlertidig hjemsted for 4 NSE under øvelse Cold Response i Nordnorge.
Sanitetsfolkene afleverer enten folk, som er blevet raske eller tager syge/ tilskadekomne med tilbage til vores lejr (CAMP IDAVANG) og derfra videre til det norske felthospital.
Drivmiddelvognen tanker Livgardens køretøjer.
Bjærgningsvognen er klar til at hjælpe NSE eller Livgardens køretøjer op af grøften.
Føreren for LOG train koordinerer fremtidige leveringer og placeringer med henblik på næste leverance.
Imponerende mængder
Det er betydelige mængder, der bliver brugt på sådan en øvelse. Indtil nu har NSE leveret 4570 stk. feltrationer, 65.599 liter diesel, seks tons ammunition og et hav af andre forsyninger. Desuden har NSE haft 25 overnattende gæster. Saniteten har haft 15 patienter og der er bjærget otte køretøjer fra kampenhederne. I alt er der kørt ca. 20.000 kilometer, og man har undveget elge to gange. Heldigvis uden skader på hverken elge eller NSE folk.
I lufthavnen har vi modtaget ni militære fly med 900 soldater – både danske og udenlandske – og har modtaget og afsendt 62 danske soldater gennem den civile lufthavn.
Kong vinter spiller op
Vejret har været hårdt nok indtil nu med temperaturer på ca. -5 grader Celsius og snefald. Men i de næste seks døgn vil det klare op, og temperaturen vil hen imod næste onsdag svinge mellem -10 grader om dagen til -20 grader om natten.
FAKTABOKS:
Fakta om Bardufoss
- Bardufoss er en lille by i Nordnorge med ca. 2200 indbyggere.
- Byen ligger nord for Narvik og syd for Tromsø og har både en civil og militær lufthavn.
- Bardufoss er også hjemsted for the Norvegian Army 6th Division.