[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]


Føreren for patruljen instruerer inden afmarch.

Den 12. august overtog Hold 21 ansvaret, og straks efter begyndte det mekaniserede infanterikompagni at gennemføre patruljer i det danske ansvarsområde for at lære det at kende. Alle øvelser hjemme i Danmark har givet bonus, for alle kender deres job og hinanden, så kompagniet mangler kun det lokale kendskab, som de nu er ved at skaffe sig.


To køretøjer oppe på et højt punkt, hvorfra man kan få et overblik over terrænet.

En kikkert er helt uundværlig, når der skal observeres.

De danske soldater er vellidte hernede, og de lokale er glade for at tale med soldaterne. Det kan nogle gange være et ”problem” at komme videre i arbejdet uden at være uhøflig, for i Kosovo er der tid nok til at tale sammen. Der et godt forhold til de lokale, så derfor optræder soldaterne ikke i fuld kampudrustning.
Udrustningen er selvfølgelig på bilerne, så soldaterne hurtigt kan tage den på, hvis der skulle opstå en situation, hvor det er nødvendigt.


Patruljerne gennemføres også til fods, så man kan komme i kontakt med de lokale.

Det er tydeligt, at de danske styrker er klar til at løse alle de opgaver, der kan dukke op i det danske ansvarsområde.