[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

For et års tid siden kom lærerne i området ved Sandford med ønsket om at få bygget en skole. Området har ikke haft et sted, hvor børnene kunne gå i skole, siden Taleban ødelagde den gamle skole. Nu et år senere er de første sten lagt, og skolen kan snart genåbne.



Lokale og distriktsmyndigheder mødtes på skolen, som er ved at blive bygget.

Tirsdag mødtes distriktsguvernøren fra Gereshk igen med de lokale indbyggere for at diskutere den videre planlægning. Bøgerne venter kun på at blive pakket ud, og telte, som skal bruges midlertidigt, indtil skolen er bygget færdig, er klar til at blive sat op.
- Denne skole er et stort spring fremad og tegn på virkelige fremskridt i vores område, sagde distriktsguvernør Abdul Ahad Kahn efter mødet.



Distriktsguvernøren fra Gereskh og Anders Johansen fra PRT holdt møde med de lokale om den videre planlægning. 

- Sandford ligger langt ude på landet, hvilket gør dette projekt til noget enestående. Ikke bare i Gereskhområdet men i hele Helmand, forklarer stabilitetsrådgiver
Anders Johansen, som er udsendt fra det danske udenrigsministerium til Helmands Provicial Reconstruction Team (PRT). 



Skoleborde, tasker og undervisningsmaterialer kan snart tages i brug.

PRT’et samarbejder med de afghanske myndigheder i Gereskh og Den Danske Kampgruppe om tiltag, som kan forbedre situationen i distriktet. Men hidtil har udviklingsindsatsen været koncentreret til de større byer.
- Skolen i Sandford viser, at de afghanske myndigheder er parate til også at række ud i landdistrikterne, og at den lokale befolkning ønsker at tage et medansvar. Det er et udtryk for, hvor langt vi er kommet i indsatsen for at få bragt stabilitet til Helmand.



De afghanske myndigheder ønsker at nå ud til landdistrikterne.

Alle er dog enige om, at sikkerheden skal blive bedre i området. Planerne om anlæggelse af en politistation til det afghanske politi er derfor i fuld gang. For det handler om, at afghanerne selv viser vilje til at beskytte skolen, som vil blive en torn i øjet på Taleban.
- Når de lokale føler stærkt for projektet, som de gør i Sandford, så har vi før set, at de også er villige til at sætte sig op mod Taleban og sige til dem, at de skal holde sig langt væk, siger Anders Johansen.    

FAKTA
I 2001 gik 900.000 drenge i skole. I dag går mere end 6 mio. børn i skole – heraf er 1/3 piger.
Helmands Provincial Reconstruction Team (PRT) er en koordineret dansk og engelsk indsats for at styrke stabiliteten og udviklingen i området.
PRT’et har fire stabilitetsrådgivere placeret i lejren Price, og de samarbejder med - men fungerer uafhængigt af - Den Danske Kampgruppe.