[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Nissehuen var sat på hovedet, og sværen på flæskestegen var sprød, da de danske soldater i Helmand fejrede juleaften. Og det kan sagtens blive jul i en ørken, hvis nogen skulle være i tvivl.

- Man kommer ikke i samme julestemning som derhjemme, men folk har været glade, og her har været god stemning. Det en rigtig fin oplevelse at holde jul sammen med så mange, der er i samme båd, som en selv, siger Jane Pedersen, der er militærjurist og holdt jul i Camp Price.



Julegudstjeneste i Camp Price. Selv om snevejret ikke er nået helt til Helmand, er det alligevel koldt efter mørkets frembrud, så gudstjenesten blev holdt i et telt.

Juleaftensdag var en helt almindelig arbejdsdag for de danske soldater, indtil juleriet begyndte i de forskellige lejre sidst på eftermiddagen. I den danske hovedlejr Camp Price bestod dagen af Disneys Juleshow, gudstjeneste, julemiddag, pakkeleg og selvfølgelig dansen om juletræet til ’Højt for træets grønne top’. 

Velfærdsofficeren Peter var julemand for en aften, og han fik en hædersbevisning af chefen for Den Danske Kampgruppe, oberst Lennie Fredskov, for at have gjort en stor indsats for julen og for velfærden i det hele taget.

Julemanden giver de sidste informationer i Camp Price, inden julemiddagen kan gå i gang.


Soldaternes jul
Også i Patrol Base Line, de fire fremskudte baser nordøst for Gereskh, var der julemiddag. Her tog officererne og befalingsmændene  vagten fra kl. 18 til kl. 21, så soldaterne i de forskellige lejre kunne være samlet om julemiddagen.   



I Patrol Base Line blev alt maden lavet i basen Bridzar og derefter kørt ud til de andre lejre. Øllen er  alkoholfri, ligesom den vin, der blev serveret til maden.

- Sådan skulle det være. Det er så sjældent at drengene kan sætte sig ned og spise sammen, der er altid nogle ude at løse opgaver eller på vagt, siger kompagnichef Eskil Berger.

I går var det englændernes tur til at jule igennem for fuld musik, og eftersom der er engelske soldater i alle lejrene, var der også masser af julestemning at hente 1. Juledag. I dag er der sat jul foran de danske soldaters frokost, og der vil være alt det, der også står på julefrokostbordene i Danmark – selvfølgelig bortset fra snaps og andet alkohol.



Rundt om juletræet i Camp Bastion, hvor der også var samlet julemiddag for alle danskerne og naturligvis pakkeleg.


Fakta
Der er danske soldater i Camp Bastion, Camp Price, Patrol Base Line, Budwan og i patruljebaserne Rahim og Khar Nikar.