[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

- I mulige straffesager handler Militærpolitiet (MP) på vegne af Forsvarets Auditørkorps, siger oberstløjtnant Jakob Søgård Larsen, der er chef for Militærpolitiafdelingen på Hærens Logistikskole, og fortsætter:

- Militærpolitiet ved de udsendte enheder er placeret direkte under kontingentchefen for at undgå habilitetsproblemer, og når vi taler efterforskning i mulige straffesager, så får MP-stationslederen på stedet sine direktiver direkte fra Auditøren i København, og der sker ikke nogen indblanding fra eller af chefen for styrken (chefen for det danske kontingent).

- Militærpolitiets uddannelse er professionel og meget omfattende, og den sker under medvirken af både Forsvarets Auditørkorps og Politiet, og man kan først blive udsendt som MP i internationale operationer efter mindst to års uddannelse. Der er også en omfattende efteruddannelse, der indeholder kurser ved politiet.

- Vi er kompetente og uvildige, og vores personel er fra starten uddannet til at være objektive, upartiske og neutrale. Af samme grund er vores motto ”Sine Ira et Studio”, som frit oversat betyder ”uden had eller forkærlighed”, og der skal ikke herske tvivl om, at alle bliver behandlet ens – stor som lille. Af samme årsag indkvarteres MP separat i forhold til andre enheder i det omfang, det er muligt, og MP råder over egne velfærds- og fritidsfaciliteter, således at social omgang med øvrige soldater begrænses.

I Afghanistan er dele af MP-enheden direkte involveret i operationerne. Dette medfører, at de opholder sig i de samme patruljebaser som øvrige soldater, hvorfor risikoen for habilitetsproblemer forøges. Dette imødegås imidlertid ved, at efterforskning af potentielle straffesager ved disse enheder gennemføres af andre MP’ere end dem, der har deres daglige gang ved enheden og altid efter direktiv fra Auditøren i København. 

- I en mission er der en militærpolitiofficer, der er chef for militærpolitienheden, og han er den danske kontingentchefs nærmeste politimæssige rådgiver. Chefen for militærpolitienheden har en stationsleder som sin efterforskningsmæssige specialist, og han er en kompetent og erfaren efterforsker, der er placeret centralt i hovedlejren, og han guides i øvrigt direkte fra Auditøren i København.

- Jeg er derfor ikke enig med den tillidsmand, der til Danmarks Radio har udtalt, at MP mangler ekspertise, uddannelse og erfaring. Når vi udsender en MP-enhed, er den veluddannet og kompetent til at løse de opgaver, den møder. Dette bekræftes af tilbagemeldinger fra Forsvarets Auditørkorps og internationale samarbejdspartnere, hvor vi høster stor anerkendelse.

- Militærpolitiet arbejder som politiet, men i en militær sammenhæng. Det er derfor vi hedder Militærpolitiet, siger Jakob Søgård Larsen.