[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Chefen for Danske Division, generalmajor Agner Rokos, 52 år, afløser generalmajor Niels Bundsgaard som chef for Hærens Operative Kommando den 12. august 2010.

- Jeg ser frem til at blive chef for Hærens Operative Kommando, siger Agner Rokos, og til arbejdet med fortsat at skabe de bedst mulige vilkår for hærens operative opgaveløsning, hvad enten der er tale om udsendte enheder eller den hjemlige uddannelse og indsatsevne.

- Hærens Operative Kommandos fokus giver stort set sig selv. Det operative tempo er højt, og tyngden må nødvendigvis forblive ved de igangværende operationer. Med deployeringen af det første hold fra hæren til Libanon i august vil hæren være indsat i tre større missioner: ISAF i Afghanistan, KFOR i Kosovo og UNIFIL i Libanon.

- Jeg ser frem til den næste tid at besøge soldaterne og hærens enheder og myndigheder, siger Agner Rokos.

Den 29. juni blev generalmajor Niels Bundsgaard udnævnt til ny chef for Forsvarets Personeltjeneste. Han afløste generalmajor Jens Frandsen, der er gået på pension.

Generalmajor Peter Kühnel bliver ny chef for Danske Division fra 1. september 2010. Han kommer fra en stilling som chef for Operationsstaben i Forsvarsstaben.

Foto af generalmajor Agner Rokos og Curriculum Vitae