[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Brigadehovedkvarterer fra divisionens to tilknyttede baltiske brigader, Iron Wolf fra Litauen og 1. Infantry Brigade fra Estland, samt fra Letlands Latvian Landforce Brigade og de to danske brigader deltager i øvelsen den 4. til den 8. april, hvor ca. 250 personer deltager. 

Det er første, men næppe sidste gang dansk forsvar gennemfører uddannelse i denne størrelsesorden i Baltikum.

Danske Division har til opgave at gennemføre taktisk uddannelse af tilknyttede brigadehovedkvarterer (chefer og stabe), ligeledes er Chefen for Danske Division, på vegne af Chefen for Hærens Operative Kommando, pålagt at være Hærens taktik inspektør. Løsning af disse opgaver er vigtige for hærens fortsatte udvikling, og for hærens mulighed for at fastholde og anvende de kompetencer Danske Division opbyggede som landkommando for NATO Response Force 14.



Estiske og Lettiske soldater under rekognosceringsøvelse Blue Knight i 2010


De to danske brigader forestår samvirkeuddannelsen af hærens enheder, herunder både enheder, der indgår i den brigade, der er under uddannelse som beredskabsenhed og i den brigade, der arbejder med forberedelse og udsendelse af enheder til internationale missioner. Det er Danske Divisions opgave, at udvikle og sætte delrammer for de to danske brigaders evne til at virke som brigader samt evne til som stab, at kunne deltage i internationale missioner og til at kunne forestå den til internationale missioner forberedende uddannelse.

I forhold til de Baltiske brigader, der enten er affilierede til Danske Division, eller på vej til at blive det, er det Danske Divisions opgave sammen med Danish Advisory and Trainning Staff, at støtte den fortsatte udvikling af de baltiske brigadestabe.

Grunden til, at øvelsen foregår i Baltikum er, dels et ønske fra de baltiske lande om at kunne øve sig i et Baltisk scenarie, dels et led i Danske Divisions udvikling af nye scenarier, der fremadrettet kan danne grundlag for øvelser i forskelligt terræn under anvendelse af forskellige operationsformer spændende fra fredsstøttende operationer til egentlig krig. Baltikum udmærker sig især ved, at terrænet er meget udfordrende med betydelige vandløb, store skovarealer og et udfordrende vejnet.

Danske Division glæder sig til øvelsen der, udover at træne brigadestabene i planlægning og rekognoscering, også skaber det taktiske grundlag for divisionens næste øvelse i september i Oksbøl. hvor de planer, brigadestabene udvikler under øvelsen i Litauen, vil blive afprøvet under en computer støttet øvelse i Hærens Taktiske træner i Oksbøl.
  



Rukala Barracks