[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Flere prominente gæster var mødt op for at overvære overdragelsesparaden, hvor hold 3 efter veludført arbejde gav ansvaret for den danske opgaveløsning videre til hold 4.



Chefen for DANCON, oberstløjtnant Flemming Toft, foran den sidste halvdel af UNIFIL Hold 3.


- En stor tak til Hold 3 fordi I har gjort det til en let opgave at være jeres chef. I har alle udvist en høj grad af professionalisme, engagement og entusiasme i jeres arbejde og behandlet alle med respekt. Jeg er stolt af jer og af det resultat, vi har opnået. Arbejdet er gjort, var nogle af ordene i Flemming Tofts tale.



Fanen overdrages.



Flemming Toft overdrog meget symbolsk den lyseblå fane til DFC (Deputy Force Commander), der videregav den til Ove Kjærsgaard Hansen, som kvitterede med ordene:
 
- Vi vil gerne takke Hold 3 for den store indsats, I har ydet for at få os til at falde til og forberede os på vores nye liv i Libanon. Vi vil gøre vores yderste for at forsætte jeres gode indsats. Hold 3 – vi ønsker jer en sikker rejse hjem til jeres familier og hold 4 – lad os komme i gang med arbejdet.”



Chefen for DANCON 4, oberstløjtnant Ove Kjærsgaard Hansen, er klar til at overtage ansvaret.



Blandt gæsterne var den danske ambassadør i Libanon, Jan Top Christensen, der også deltog i den efterfølgende reception. Sammen med de to chefer skar ambassadøren kagen for med sabel.



Flemming toft (til venstre), ambassadør Jan Top Christensen og Ove Kjærsgaard Hansen svinger sammen sablen og deler receptionskagen.