[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]



Mandag den 24. september 2012
Hændelser den 18. september til den 24. september 2012:

AFGHANISTAN, Helmand:

Den 18. september blev en afghansk enhed og danske mentorer fra Task Force 7 beskudt med håndvåbenild under en operation nordøst for Lashkar Gah.

Den 20. september blev en afghansk enhed og danske mentorer fra Task Force 7 beskudt med håndvåbenild under en indsættelse vest for Lashkar Gah.

Den 24. september detonerede en sprængladning i nærheden af et køretøj fra Vikingkompagniet vest for Main Operating Base Price.

Ingen danske soldater kom noget til ved hændelserne.





Mandag den 17. september 2012
Hændelser den 3. september til den 17. september 2012:

AFGHANISTAN, Helmand:

Den 9. september blev en britisk kolonne ramt af flere eksplosioner ca. 10 kilometer øst for Gereshk.
I kolonnen indgik også et antal danske køretøjer og soldater, men ingen af disse blev ramt af eksplosionerne.

Den 14. september blev Camp Bastion angrebet af oprørere. Hændelsen er omtalt særskilt på HOKs hjemmeside.

Den 15. september blev der affyret to granater mod Camp Bastion fra stor afstand.

Ingen danske soldater kom noget til ved de nævnte hændelser.





Mandag den 3. september 2012
Hændelser den 30. august til den 2. september 2012:

AFGHANISTAN, Helmand:

Den 1. og 2. september var enheder fra Viking-kompagniet (Panserinfanterikompagniet) fra DANCON ISAF hold 14 ved flere tilfælde i ildkamp med oprørere under enhedens indsættelse i en operation øst for Gereshk.

Der skete ingen skade på dansk personel ved hændelserne.