[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Den store paradeplads bliver langsomt fyldt op. 1001 rekrutter skal tage opstilling til deres sidste samlede parade, inden halvdelen bliver spredt ud på forskellige videregående militære uddannelser og resten direkte ud i kampen mod oprørerne.



Skulder ved skulder er mottoet for hold 14, således stod de 1001 rekrutter sammen med deres ledere og danskerne på paradepladsen.



De afghanske farver sort, rød og grøn vækker omgivelserne til live, mens nationalflaget smælder i den kolde morgenbrise. Rekrutterne er samlet og står skulder ved skulder med de danske mentorer. Øjeblikket skal foreviges, inden rækken af talere går på og sætter punktum for deres rekrutuddannelse og samtidig den danske mentorering.

De er kommet langt
Som øverste chef for den danske mentorenhed, Training Mentoring and Liaison Team (TMLT), sad oberstløjtnant Søren Søndergaard Jensen sammen med de afghanske militære frontfigurer på forreste række under ceremonien.

- Deres parader er altid meget imponerende. De går meget op i det, så det ser altid godt ud, fortæller oberstløjtnant Søren Søndergaard Jensen.



Afghanske TV dækkede paraden og oberst Shawalis tale til de nyudnævnte menige.



Han er meget tilfreds med det samarbejde, han har haft med skolens leder, oberst Shawali, og mentorteamets generelle samarbejde med afghanerne. Skolen, der går under betegnelsen Regional Military Training Center (RMTC), skal fra nytåret sige farvel til danskerne og styre uddannelserne uafhængigt af de internationale styrker.

- De er kommet rigtigt langt, jeg tror, de vil klare sig fint, når vi er taget hjem. Vi har længe stået i baggrunden, så de har allerede ledet skolen meget selvstændigt, fastslår oberstløjtnant Søren Søndergaard Jensen.

Skønsang
Lederen af RMTC, oberst Shawali, er tydeligt tilfreds med sin mentor. Det kommer blandt andet til udtryk, når han tager den danske oberstløjtnant i hånden, som er et alment udtryk for venskab blandt afghanere.

- Vi har været meget glade for danskernes indsats, men nu er vi klar til at drive skolen videre alene, konstaterer Shawali.



De afghanske rekrutter marcherede stilfuldt ud af paradepladsen.



Under sin tale til rekrutterne sagde han blandt andet, at de skal være stærke over for fjenden, og at de skal ofre sig for Afghanistan.

De nyudnævnte menige så ud til at være opsatte på at efterleve lederens krav. Stålsatte i blikket og ranke i ryggen stod de bomstille i geledderne og lyttede til talerne, nationalsangen og én af deres kammerater, som blev kaldt op til at synge for. Herefter halvt brølede halvt sang de resterende 1000 rekrutter deres svar tilbage.

De 1001 rekrutter er nu klar til at træde ind i krigen mod terror i Afghanistan.