[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]

Traditionen tro har hærens militærpoliti holdt alkoholkontrol på hærens installationer og ved enkelte centrale myndigheder under julefrokosterne. Det har i militærpolitiets øjne været en stor succes og et meget tilfredsstillende resultat, da der for første gang nogensinde ikke er blevet optaget nogen rapporter vedrørende spirituskørsel.

Militærpolitiet har i december 2011 været til stede ved 17 julefrokoster.



Militærpolitiet valgte at være massivt til stede i forbindelse med julefrokosterne på hærens etablissementer. Der blev ikke skrevet én eneste rapport. Arkivfoto.



Den primære kontrol bestod i alkoholkontrol ved ud passage fra de militære installationer. Her blev de af julefrokosternes deltagere, der havde valgt at tage bilen, kontrolleret.

Forud for julefrokosterne blev alle informeret om, at MP var til stede og gennemførte kontrol. Dette blev blandt andet tilkendegivet via HOK hjemmeside.

Der er i den forbindelse ikke blevet optaget en eneste sag vedrørende spirituskørsel, hvor der i fjor blev optaget seks sager. Dette betegnes som et meget tilfredsstillende resultat, der blandt andet indikerer, at den forebyggende indsats og forudgående kampagne har båret frugt.

Enkelte steder har der dog været mindre kaserneuorden, og der blev i den forbindelse optaget et par sager vedrørende vold. Generelt er alle arrangementer dog blevet afviklet i god ro og orden.