[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]
Den skarpe eftermiddagssol kaster lange skygger blandt de tunge lædersofaer i det efter danske forhold slidte kontor i det afghanske politis distriktshovedkvarter i Gereshk. En meget ung afghansk politimand i lyseblå uniform byder sødet the, nødder og indpakkede karamelbolcher rundt til gæsterne.
De danske betjente arbejder tæt sammen med og kan også være svære at skelne fra danske soldater. Fotos: Kim Vibe Michelsen.
Bag et stort mørkebrunt træskrivebord omkranset af plastik grantræer og farvede papirblomster sidder den fungerende lokale distriktspolitichef Hazrat Gull. I de polstrede lædersofaer over for sidder hans mentor, vicepolitiinspektør Steen Sørensen, og fire besøgende politifolk fra Danmark.
Første besøg hjemmefra
Det er første gang, rigspolitiet besøger de seks udsendte kolleger her i Helmand, der arbejder under noget vanskeligere vilkår end både derhjemme og i andre internationale politimissioner rundt om i verden. Hernede bor politifolkene på feltfod, lever af maden fra et feltkøkken, og de kan kun løse deres mentoropgave uden for politihovedkvarteret, når de er beskyttet af soldater fra det danske kontingent.
Det er første gang, politihovedkvarteret i Gereshk får besøg af rigspolitiet hjemmefra.
- Vi er tæt sammen med militæret hernede, og det er en kæmpe fordel, vi har i forhold til mine civile kolleger fra de fleste andre NATO-lande. Jeg har som mentor en hel anden bevægelsesfrihed, fordi jeg ikke er afhængig af civile vagtværn, men altid har en dansk militær sikringsstyrke til at passe på mig. Det giver en langt større fleksibilitet, siger Sten Sørensen.
Logistikken er den største udfordring
Mens de danske militærpolitifolk efteruddanner de almindelige afghanske betjente, hjælper Sten sammen med sine seks kolleger ledelsen og kriminalpolitiet i politihovedkvarteret i Gereshk med at skabe en politistyrke, der om et års tid skal stå på helt egne ben. Det afghanske politi har allerede overtaget ansvaret for sikkerheden i selve Gereshk. Politifolkene kan på de fleste områder godt fungere enkeltvis og i deres enheder, men korpset som helhed mangler endnu et velfungerende logistisk system.
Det afghanske politi har ansvaret for sikkerheden i Gereshk. Nu er det hovedsageligt indenfor ledelse og logistik, at de stadig har brug for støtte.
Tidligere klarede ISAF det for dem. Mange af de internationale donorpenge blev uddelt lokalt gennem ISAF-styrkerne, men nu går pengene overvejende direkte til den afghanske regering og administration, der så selv skal organisere alting. Det er en udfordring, der ikke er helt overvundet endnu, og her har politifolkene også stor glæde af den militære ekspertise.
- Politiet hernede er mere halvmilitært, tungere bevæbnet og spredt over meget større afstande end i Danmark. Det giver nogle logistiske udfordringer, der måske ikke er danske politifolks stærkeste side. Her er det rigtigt godt at have militære eksperter indover, så vi kan hjælpes ad med at skabe den bedst mulige politistyrke, siger chefpolitiinspektør Bent Preben Nielsen
Samtænkning virker
I dag patruljerer små tusind afghanske betjente Gereshk og omegn. De har alle været en tur forbi danske civile politifolk på politirekrutskolen i Lashkar Gah og senere gennem efteruddannelse med danske og britiske militærpolitifolk på politihovedkvarteret i Gereshk.
Afghanerne er nu selv ved at overtage store dele af den uddannelse, og politikorpset i Helmand er blandt dem, der er allerlængst fremme i hele Afghanistan. En succes, der til dels skyldes den danske samtænkningsmodel, hvor militæret og civile specialister som de civile danske politifolk kan arbejde tæt sammen mod et større mål.