[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]
Langt fra Camp Bastion og de andre danske enheder bliver der serveret æbleskiver til eftermiddagskaffen og der lyder Kim Larsen fra højtalerne. Det danske EOD (Explosive Ordnance Disposal)- og searchhold, holder for tiden til i en lille patruljebase øst for Helmand-floden, hvor de ligger i beredskab for at løse opgaver indenfor eftersøgning, ammunitionsrydning og efterforskning.
Det er enhedens opgave at lokalisere, uskadeliggøre, fjerne og efterforske hændelser omhandlende IED’er (Improvised Explosive Devices). Enhedens soldater er højt specialiseret indenfor forskellige områder, der involverer improviserede sprængladninger, såsom at lokalisere og rydde IED’er samt efterforske hændelserne. EOD sektionen består af 12 soldater, ammunitionsrydningsrobotter og en bombehund med hundefører.
- Kombinationen af specialisterne, robotterne og hunden gør vores enhed særdeles egnet i forbindelse med fund af de frygtede IED’er, siger Jan, der er fører for EOD-sektionen.
Det danske EOD hold sammen med deres robot, deres hund og hundefører på patruljebasen.
Bomberyddere i Helmand
Det danske EOD-hold i Helmand består af en gruppe, som er uddannet indenfor avanceret søgning og en gruppe, som er specialister indenfor rydningen af improviserede sprængladninger. Militærpolitisoldaten Jesper, er tilknyttet enheden, fordi han er uddannet Weapons Intelligence Specialist (WIS). Det vil sige, at han tager sig af bevisindsamling og dokumentation i forbindelse med IED-hændelser.
Seniorsergent Jan, som er fører for EOD-sektionen, er uddannet højtrussels-ammunitionsrydder og står for uskadeliggørelsen af IED’erne. Dette kan selvfølgeligt være et farligt arbejde, hvorfor EOD-holdet er glad for at kunne sende deres robotter ud til IED’en før de selv nærmer sig.
Robotterne har indbyggede kameraer og mulighed for at klippe ledninger over, og de kan fjernstyres af operatøren hen til fundet og den formodede sprængladning. Jan har også mulighed for at indsætte holdets hund og dens hundefører. Med sin overlegne lugtesans kan bombehunden finde bombers komponenter og dermed gøre search-gruppens arbejde mere sikkert.
- Vores opgave har ændret sig markant i forhold til tidligere danske EOD-hold, hvor man var en del af store operationer hele tiden. Nu ligger vi i beredskab og er klar til at rykke ud med vores ekspertise, når der er brug for os rundt omkring i Helmand, siger premierløjtnant Jacob, der er Advanced Search Advisor i den stab, der indsætter de forskellige enheder, der er specialiserede i bekæmpelse af IED’er.
EOD-holdet er blevet tilkaldt for at støtte nogle britiske soldater under en opgave.
FAKTA
|
• EOD står for Explosive Ordnance Disposal, og EOD sektionens speciale
er Improvised Explosive Device Disposal (IEDD), som uskadeliggørelse af
improviserede sprængladninger og vejsidebomber. Derudover løser
sektionen almindelig og konventionel ammunitionsrydning.
• Ammunitionsrydderne hører til 5. EOD kompagni ved Ingeniørregimentet i
Skive, som både uddanner og udsender specialister til
ammunitionsrydningsopgaver i Danmark og i forsvarets internationale
operationer.
• Med i sektionen er også en militærpolitisoldat, som er Weapons
Intelligence Specialist (WIS). WIS står for sikring af beviser til den
videre efterforskning, f.eks. dele af en funden IED m.m.
• EOD-operatøren gennemfører først en uddannelse til den nationale
ammunitionsrydningsroste og senere et 6 ugers High Threat kursus i
England.
• Medlemmerne i sektionen gennemfører alle specifikke uddannelser i
Danmark og i udlandet, som gør dem i stand til at løse deres opgave som
EOD gruppe, search gruppe eller WIS specialist. Derudover gennemføres 6
måneders funktions- og enhedsuddannelse i rammen af 5. EOD kompagni ved
Ingeniørregimentet.
|
Konstabel Johan under afsøger et område med minesøger under en indøvelse.