[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]


Samling i gymnastiksalen.

Kompagnichef for Hovedkvartersbataljonen, kaptajn Lars s. Frederiksen, bød de 300 fremmødte velkommen i kasernens gymnastiksal, hvor de to delinger fra august-holdet havde taget opstilling på tre geledder i hvert deres hjørne af salen. Efter en kort introduktion blev hele salen bedt om at træde udenfor, hvor delingen, som er i gang med Hærens Reaktions Uddannelse (HRU), stod for en demonstration af, hvad man som værnepligtig skal igennem, når man aftjener sin værnepligt. Der blev vist eksercits, idræt, førstehjælp og felttjeneste.

 


Eksercits.


Idræt.

 

Skuespil og fremvisninger af materiel
- HRU-soldaterne var selv kommet med ideer til, hvad og hvordan man kunne præsentere de mange facetter uddannelsen har, uden at det hele skulle drukne i PowerPoint slides, udtaler kaptajn Lars Frederiksen.

 

- Og det virkede. Alle indslag var medlevende, og publikum fik et godt indtryk af uddannelsen i sin helhed. Efterfølgende kunne man se lidt af det materiel, kompagniet benytter.

 

Våben.

 

Der var mulighed for at prøve en bane med ”night vision”-briller på, mærke på egen krop, hvor meget en rygsæk vejer, og hvordan den sidder, og man kunne holde og mærke de forskellige våbentyper, enheden har til rådighed. For de interesserede var der også foredrag om reaktionsstyrke- og sergentuddannelsen i Forsvaret, som kaptajn Lars Frederiksen stod for.

 

Foredrag.

 

Der var arrangeret transport til kasernens ydre områder, hvor kompagniet viste, hvordan man overnatter ude i naturen, hvad man får at spise i feltrationerne, og for de interesserede var der mulighed for at blive sløret i ansigtet som en rigtig soldat.