[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]
Daniel C. Knudsen og hans kolleger har holdt sig i form med CrossFit, når de har været udsendt til internationale operationer. (Privatfoto)
De kilometerlange løbeture flere gange om ugen er skiftet ud med korte, intense træningspas for mange soldater ved Den Kongelige Livgarde i Høvelte. Frivillige kræfter i idrætsforeningen har her ombygget det meget begrænsede træningslokale i den gamle fægtesal og i stedet bygget en såkaldt CrossFit-box under navnet ”CrossFit the Royal Guards.”
Konceptet for CrossFit er, at man træner styrke og kondition ved at udføre konstant varierende funktionelle bevægelser ved relativt høj intensitet, så CrossFit-træningen i de fleste tilfælde gennemføres på mindre end 20 minutter.
Seks gange om ugen holder Livgardens Idrætsforening holdtræning i CrossFit.
(Foto: Ole Cosmus)
Løb mindre end 200 meter i Afghanistan
Flere af soldaterne bag ”CrossFit the Royal Guards” har været udsendt som panserinfanterister i Green Zone i Helmandprovinsen. Her måtte de sande, at det velkendte træningskoncept med langdistanceløb fra Center For Idræt ikke var en mulighed. De boede mange mennesker tæt sammen i små, fremskudte baser, og patruljerne foregik i gå-tempo, når de ikke lige var i kamp:
- Det længste, jeg har løbet i Afghanistan, er under 200 meter. Hvis nogen har løbet længere, er det stadig under 300 meter. Det var korte distancer af måske 50 meter, som man løb så hurtigt som muligt med relativt mange kilo udstyr, våben og ammunition, fortæller seniorsergent Daniel fra I/LG, der også er frivillig CrossFit-instruktør i Livgardens Idrætsforening.
CrossFit – noget man kan lave i FOB’er
Daniel mener, at man som soldat bør have en god basis-løbeform. Men evnen til at løbe lange distancer i et moderat tempo er ikke så anvendelig for soldater:
- I Forsvaret løber man rigtig meget, for løb er nemt at måle på. Hvor langt kan du løbe, og hvor hurtigt kan du gøre det? Men det vigtigste for en soldat er at have en stærk, dynamisk kernemuskulatur og evnen til at sprinte, knæle ned i skydestilling, sprinte og så knæle ned igen og igen. Ofte med tung oppakning, mens man måske har noget tungt i den ene hånd og noget let i den anden, siger han.
Livet i de små fremskudte baser i Helmand levnede ikke særligt gode muligheder for løbetræning. Flere soldater begyndte derfor at kombinere deres styrketræning med CrossFit. Det ikke kræver så meget plads, og meget af det materiel, de alligevel havde ved hånden, kunne sagtens bruges som træningsudstyr.
CrossFit for soldater – ikke for atleter
CrossFits mål er at skabe den fuldkomne atlet, og det er da også en konkurrencesport på verdensplan. Ved Livgarden dyrker de CrossFit på en måde, der er mere relevant for den fuldkomne soldat og arbejdet i et missionsområde.
- Vi bruger eksempelvis ikke så meget tid på opvarmning. I en operativ situation får du heller ikke tid til at varme op først, så vi forsøger at vænne os til at aktivere musklen på en fornuftig måde, mens den er kold. Og så laver vi mange ”lunges”, hvor man knæler ned og rejser sig op. Det er en af de mest relevante øvelser for soldater, som går patruljer, fortæller Daniel.
Den Kongelige Livgardes idrætsforening har 14 uddannede CrossFit-instruktører og fire kettlebell-instruktører. Alle arbejder på frivillig basis, og mandag, tirsdag, torsdag og fredag er den holdtræning i CrossFit umiddelbart før og efter arbejdstid.
Frivillige fra Livgardens Idrætsforening har indrettet træningslokalet i den gamle fægtesal. (Foto: Ole Cosmus)
Military Base Affiliate: |
CrossFit the Royal Guards er såkaldt ”Military base Affiliate”, hvilket blandt andet betyder, at:
- Idrætsforeningen lovligt kan bruge det beskyttede CrossFit-brand i navn, logo og promotionmateriale
- Har adgang til filial-diskussionsforum
- Modtager rådgivning og sparring fra CrossFit’s hovedkvarter gennem deltagelse i konferencer, seminarer og uddannelser
- At foreningen skal være non-profit
|