[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]



Hans Kongelige Højhed Prins Joachim deltog i skarpskydningsdemonstrationen som kommandør på en Leopard 1-kampvogn. (Foto: Søren Lindhardt)

 
Det gik ikke stille for sig ved Hærens Kamp- og Ildstøttecenters årlige publikumsarrangement Åben Hede søndag den 28. juni. Klokken 10:00 åbnede udstillingen af historiske og moderne kampvogne og køretøjer, og gæsterne kunne besøge forskellige stande med udstyr og grej, mens de ventede på højdepunktet: Skarpskydnings-demonstrationen, som blev åbnet af F-16 kampfly, der støttede soldater på jorden med maskinkanon og bomber.
 
Royal kommandør
Den første kampvogn, som åbnede ild under demonstrationen, havde et ganske særligt besætningsmedlem. Hans Kongelige Højhed Prins Joachim var kommandør på Leopard 1-kampvognen, og to af de øvrige besætningsmedlemmer var gamle kolleger fra prinsens tid som kampvognsdelingsfører:
 
- Det var pragtfuldt og dybt nostalgisk at være aktiv i min gamle metier. I mellemtiden er Leopard 1 jo blevet udfaset, så det var dobbelt nostalgi, og når besætningen er to af mine tidligere skydeinstruktører, er jeg også i trygge hænder, sagde Prins Joachim om sin deltagelse i demonstrationen.

 


Det var et kærkomment gensyn med både gamler kolleger og Leopard 1, da Prins Joachim tidligt søndag øvede demonstrationen i skydeterrænet. (Foto: Søren Lindhardt)

 
Prinsen var mødt tidligt op i Oksbøl-lejren, så han sammen med besætningen kunne nå at indøve demonstrationen, inden der var publikum på. Med sig havde han desuden sine tre sønner Prins Nikolaj, Prins Felix og Prins Henrik og desuden grev Richard fra Berleburg. Hærens Kamp- og Ildstøttecenter havde lavet er særligt program for de unge prinser og greven, som fik lov at prøve kræfter med soldaterarbejdet i den kunstige træningsby for bykamp ”Brikby.”
 



Prinsens kampvogn affyrede demonstrationens første skud og pløjede desuden et 25 meter langt spor med mineplov. (Foto: Søren Lindhardt)

 

Velbesøgt arrangement
Hærens Kamp- og Ildstøttecenter vurderer, at mere end 20.000 gæster var mødt op på heden for at se udstillingerne og demonstrationen. Den sparsomme infrastruktur i øvelsesterrænet var hårdt prøvet, og flere nåede desværre ikke frem.
 
- Vi er glade for, at så mange havde lyst til at deltage. At vi kunne trække mere end 20.000 gæster, overgår i nogen grad vores forventninger, da vi sidste år havde godt 10.000 gæster. Jeg tror, at den store interesse for arrangementet kan have flere årsager. For det første var søndag en flot solskinsdag, men vi havde også udvidet programmet med spændende kapaciteter fra Flyvevåbnet, Hærens Efterretningscenter, Ingeniørregimentet og Jægerkorpset. Vi havde også besøg af ikke mindre end fire prinser, og endelig havde vi skruet op for markedsføringen, siger garnisonskommandant og chef for Hærens Kamp- og Ildstøttecenter oberst Ole Bering.
 
- Den tilskuermæssige succes har også sine udfordringer, og det er beklageligt, at ikke alle nåede frem på grund af trafikken. Det må vi tage med i evalueringen af Åben Hede 2015, hvor vi skal have lagt linjen for næste års arrangement, slutter han.