[Oprindeligt publiceret af Marinestaben]

Det er ikke kun mine fra tidligere krige, men i høj grad også et våben, der bliver brugt mod handelsskibe, krigsmæssige enheder og al øvrig trafik i visse havne i disse konfliktområder, fortæller admiral Jonathon Band.

Derfor ser han også med stor optimisme på Minerydderstyrkens fremtid.

Det er en utrolig vigtig mission, denne styrke tager ud på, og jeg er meget stolt, når jeg ser dem tage af sted. Det er ikke mindst interessant at se, hvor engageret og entusiastisk styrkerne samarbejder om opgaverne. Vi er trods alt syv forskellige nationer, med hver vores sprog og baggrund, der skal arbejde meget tæt sammen på et ofte meget lille område, og det lykkes over al forventning. Også derfor er jeg optimistisk for fremtiden. For netop samarbejdet og effektiviteten sikrer jo, at opgaverne løses rigtigt, tilføjer admiralen.

Han ser også de mange nye krav og forandringer i NATO som et positivt tegn, og er ikke i tvivl om, at MCMFORNORTH ville kunne indarbejde de nye lande, eksempelvis de baltiske stater, i det gode samarbejde.

Det begynder allerede nu under den danske kommando, så der bliver meget at se til, men jeg er ikke et øjeblik i tvivl om, at det vil blive et frugtbart og effektivt samarbejde, der er med til at sikre styrkens fremtid, fastslår admiral Jonathon Band.