[Oprindeligt publiceret af Marinestaben]

Der er musik, balloner, konfetti og information på kajen ved Amaliehaven i København. Familie, venner, presse og andet godtfolk siger farvel og på gensyn om otte måneder til VÆDDEREN og dens besætning.

Inden afsejlingen og den helt store vinke-seance kl. 18.45 er der følgende på programmet:

Kl. 12-16.30
- Udstilling om fremtidens søværn. En storskærm viser film om livet i søværnet, og elever fra Søværnets forskellige uddannelser vil deltage og svare på spørgsmål fra publikum.

- Experimentarium sørger for, at publikum får naturvidenskabelig underholdning og viden med sig hjem. Gruppen Xciters – der består af 8. klasses elever – demonstrer forunderlige naturvidenskabelige fænomener: CO2, tryk, organernes funktion og sanserne. Der bliver også mulighed for at blæse sæbebobler og i den anledning tale om vand og overfladespænding.

- Cirkus Naturligvis, som er studerende fra Det Naturvidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet, inviterer alle til et nærmere kig på bl.a. dybhavsfisk og de forunderlige enzymer.

- Der bliver også lejlighed til at møde nogle af de heldige skoleelever, som skal med ombord og deltage i forskningen på bl.a. Grønland, Galapagos og Sct. Thomas.

Kl. 17.00
Søværnets Tamburkorps spiller op. Korpset, der består af marinekonstabler, deltager hvert år i mere end 100 militære- og civile arrangementer i både ind- og udland.

Kl. 18:00
- Kronprins Frederik ankommer
- Velkomst ved kammerherre Søren Haslund-Christensen, Dansk Ekspeditionsfond
- Taler ved kronprins Frederik, videnskabsminister Helge Sander (V) og viceadmiral Tim Sloth Jørgensen

Kl. 18:45
- Afsejling

Kl. 18.50
- Salut, Sixtus Batteri