[Oprindeligt publiceret af Marinestaben]

Den hårdere kurs over for miljøsyndere understøtter SOKs havmiljøkampagne, der fra maj har sat fokus på oileforurening. Den ny lov er dermed endnu en god grund til at overholde loven på havet.

Bøden for at udlede olie ulovligt  er hævet således: 
500 liter olie hæves fra 25.000 kr. til 150.000 kr.
1.000 liter olie hæves fra 50.000 kr. til 250.000 kr. og
10.000 liter olie hæves fra 100.000 kr. til ca. 2.5 mill. kr.
 
Dermed er det danske bødeniveau kommet til at ligge højere end vore nabolandes (Tyskland, Sverige, Norge og Finland).

Herudover har Forsvaret nu mulighed for at  udstede administrative bøder, hvis et skib ikke indberetter om grundstødning og kollision.

Strafferammen i straffelovens § 196 om grov miljøkriminalitet er skærpet fra fængsel i indtil 4 år til fængsel i indtil 6 år.

Skærpelserne har været på SOKs ønskeliste længe:

- Vi har længe følt, at miljøsyndere bevidst svinede i danske farvande, fordi det var billigt. Derfor er det godt, at bøderne nu kan mærkes, og vi håber, at skærpelserne fremover vil få an positiv indvirkning på miljøet, siger Peter Søberg Poulsen fra Overvågnings- og Beredskabsafdelingen, Havmiljø.