[Oprindeligt publiceret af Marinestaben]

Siden skoleskibet MØEN, der blev adopteret af Aalborg i 1976, blev lagt op i 2004, har der ikke været gennemført adoptionsbesøg i byen.

Formålet med adoptionen var dels at udbrede kendskabet til søværnet og de vilkår, hvorunder søværnets sejlende enheder arbejder, og dels at etablere samarbejdsmuligheder samt sociale og kulturelle bånd mellem Aalborg Kommune og Støtteskibet ABSALON.

ABSALON havde aftalt med borgmester Henning G. Jensen, at han samt repræsentanter fra kommunen og en 7. klasse fra Hals skole, blev samlet op ved Hals, mens ABSALON sejlede mod Aalborg. Borgmesteren nød indsejlingen fra broen, mens skoleeleverne fik en rundvisning og blev introduceret til det daglige arbejde i søværnet.

Ved ankomst til Aalborg ventede Aalborg marineforeninger, Aalborg Kanonlaug, Søværnets Tamburkorps og en delegation fra kommunen. Der blev skudt dansk løsen, Tamburkorpset spillede, og ABSALON gik til kaj klokken 10.00.

Selve adoptionshandlingen foregik på Aalborg Rådhus efter ankomst. Her blev der underskrevet adoptionsdokumenter og udvekslet gaver mellem ABSALON og kommunen.  Aftenen stod på cocktailparty om bord på ABSALON. Ved denne lejlighed overrakte kommunen prisen til årets kammerat fra ABSALON - en af mange traditioner fra MØEN’s tid, som vi har valgt at videreføre. Årets kammerat blev OS Erik Haraldsson.

Lørdag den 17. maj holdte ABSALON åbent skib fra kl. 10 til 17. I alt 1.700 gæster valgte at se skibet og SAR-demonstration med helikopter og svømmedykker.

Søndag blev der gennemført et pårørendearrangement for besætningens familier forud for skibets deployering til TF 150.

Besøget blev meget vellykket, værterne var særdeles gæstfri, og byen var i et rigtig godt humør. Sidstnævnte skyldtes også, at ’byens hold’ – AaB hvis nogens skulle være i tvivl – blev danmarksmester i fodbold.