[Oprindeligt publiceret af Marinestaben]

Søværnet har med en helt ny bygning ved Søværnets Taktikkursus (TAK) i Frederikshavn samlet al undervisning i kommunikation, fjernkending og taktik ét sted.

- Groft sagt handler disse tre fagspecialer tilsammen om at indsamle oplysninger, bearbejde dem og kommunikere dem videre. De hænger helt naturligt sammen, så det var faktisk ulogisk, at vi før skulle sende folk på forskellige skoler, siger chef TAK, kommandørkaptajn Gorm Bergqvist.

Det er Forsvarets Bygnings- og Etablissementstjeneste, der har opført den ny bygning, der også rummer et flot konferencelokale på 1. sal, hvor også underviserne har store, lyse kontorer.
Udenfor er der en signalbane, der kan minde lidt om en kvart fodboldbane tilført fire små hytter i hvert hjørne. Det er såkaldte signalhytter, og herfra kan eleverne kommunikere med hinanden med blinkudstyr.

Det er i bygningens stueetage, man finder de 44 undervisningspladser, der er fordelt på tre store lokaler og med et lille instruktørrum i hvert.
Rent teknisk er det nye, at hver eneste elev via sin computer kan betjene samtlige typer radioer, som Søværnets skibe har.

- Før sad man mange sammen om en rigtig radio, og det tog tid, før alle havde prøvet at arbejde med samtlige radiotyper. Men det danske software-firma IFAD har udviklet et computersystem, hvor hver enkelt har adgang til samtlige radiotyper, og hvor man via en touchscreen kan betjene hver enkelt radios knapper, siger Gorm Bergqvist.
Dertil kommer, at man kan lade eleverne indgå i et simuleret spil, enten hver for sig eller sammen med flere.

- Den nye teknik betyder, at den individuelle træningstid bliver effektiviseret, og at vi kan tilpasse undervisningen til den enkeltes behov, siger Gorm Bergqvist, som mener, at det om nogle år vil være teknisk muligt at lade elever på skolen indgå i spil med elever fra Søværnets andre specialskoler, og at man vil kunne levere spil direkte til flåden, så personellet kan træne, mens de er om bord.

Fakta:
TAK tilbyder taktisk uddannelse og træning til alle personelkategorier i Søværnet. Undervisningen dækker alle sømilitære aspekter af fjernkending, kommunikation, sensorbetjening, billedopbygning, flykontrol, maritim taktik, procedurer og navigatorisk uddannelse og træning. Herudover tilbyder TAK civilrelaterede uddannelser.