Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
En arm vinker efter hjælp fra havoverfladen, og Søværnets redningshelikopter navigerer rutineret hen mod den nødstedte. En wire bliver sænket ned, og kort efter bliver den nødstedte hejst op i helikopteren.
En vellykket redningsaktion, som øjeblikkeligt udløser klapsalver fra tilskuerne på havnen. Redningsaktionen er en del af Totalforsvarsudstillingen på Skive Havn, hvor interesserede kunne se, hvordan det foregår, når Søværnet kommer til undsætning.
I dagens anledning er den nødstedte placeret i vandet, og helt hjælpeløs er han ikke, for det er en af Søværnets egne frømænd.
Nysgerrige unge
På Totalforsvarsudstillingen havde Søværnet både Frømandskorpset, Slædepatruljen Sirius, Søværnets Militærpoliti og Søværnets Specialskole, der blandt andet omfatter dykkerkursus og havarikursus, fartøjet STØREN samt repræsentanter fra Søværnets Operative Kommando med.
| STØREN var velbesøgt, og mange unge fik stillet deres nysgerrig omkring hverdagen i Søværnet. |
Ombord på STØREN kunne de mange unge udforske skibet, og en af de nysgerrige var 14-årige Casper Andersen fra Karup.
- Det er fedt at se skibet, jeg har været rundt i alle rum, det er rigtigt spændende, sagde han.
Casper Andersen har allerede gjort sig tanker om sin fremtid.
- Jeg vil gerne aftjene værnepligt, og jeg tror også, at jeg gerne vil uddannes i forsvaret; enten i luftvåbnet eller Søværnet, sagde han og fortsatte:
- Det er en drengedrøm at komme i militæret, jeg vil gerne holde et våben og lære at fyre det af, og jeg synes også, at det kunne være fedt at sejle.
Mange muligheder
En af de andre store trækplastre på udstillingen var en tur i Søværnets
| Der var mulighed for at prøve at dykke under kyndig vejledning af Søværnets Dykkerskole. |