[Oprindeligt publiceret af Marinestaben]

De to ombordværende nåede at ringe til alarmcentralen fra deres mobiltelefon, inden båden gik ned, og der blev sendt helikopter og fem skibe til området.

Ved hjælp af pejling fra den anvendte mobiltelefonmast lykkedes det at indsnævre eftersøgningsområdet, og efter to timers intens eftersøgning blev de forulykkede lokaliseret. De sad, sammen med deres hund, på et stykke tømmer, der havde revet sig løs under forliset.

De forulykede kunne således reddes om bord på Marinehjemmeværnsfartøjet BAUNEN. Efter et varmt bad og lidt varmt at drikke kunne mænd og hund overdrages til politiet i Dragør.

Sø- og Flyveredningstjenesten bliver aktiveret ca. 700 gange om året. Aktiveringer omfatter eftersøgnings- og redningsoperationer relateret til nødstedte skibe, havanlæg, nødstedte fly (civile som militære) og personer i vandet, samt et antal aktioner, hvor Sø- og Flyveredningstjenesten har assisteret politiet og sundhedsvæsenet.

I tilfælde af en nødsituation så kontakt Lyngby Radio på VHF kanal 16.
Er det ikke muligt at bruge de maritime nødfrekvenser så ring 112.