[Oprindeligt publiceret af Marinestaben]

Torsdag  21. april  kl. 0800 startede KNUD RASMUSSEN (KNUD) maskineriet op, og begav sig, fra sin position i isen, ud mod to små fiskere 35 sømil vest for Aasiaat.

KNUD havde planlagt fiskerikontrol af de to fiskere.
 
Ca. 3 sømil fra fiskerne kaldte den ene fisker op på radion for at høre hvor KNUD var på vej hen, og om KNUD kunne hjælpe dem ud af isen, således at de kunne komme til at fiske igen.

Fiskerne var på ingen måde i nød og sad ikke fast, men ønskede blot hjælp til en nem vej ud af isen.
KNUD imødeså ønsket om hjælp til isbrydning, men inden dette blev sat i værk, overførte KNUD kontrolholdet. Således blev der både lavet fiskerikontrol og is brydning på en og samme tid.

Ca. en times sejlads bragte fiskerne ud i åbent vand, og samtidig var den første kontrol slut.

Kontrolholdet blev overført til den anden fisker, og efter yderligere en times tid var kontrollen slut og KNUD kunne forlægge sydover mod Sisimiut, og fiskerne kunne påbegynde deres fiskeri efter rejer i åbent farvand.