[Oprindeligt publiceret af Marinestaben]

Fly, helikoptere, ubåde, minedykkere, specialstyrker og over 50 skibe fra 22 lande og organisationer vil i 14 dage øve forskellige scenarier i de danske farvande i den store DANEX/NOCO11 øvelse. De 22 lande består primært af vores nære samarbejdspartnere i NATO, men også deltagere fra Sverige, Østrig, Schweiz og Israel er med. Øvelsen ledes af den tyske flåde, mens Danmark har værtskabet.

Øvelsens formål er at træne flådestyrker, fly, helikoptere og specialoperationsstyrker i et større krisescenarie. Som elementer i øvelsen indgår der blandt andet antiterror- og antipiraterioperationer.

 

Danske deltagere

Det danske søværn deltager med de store krigsskibe ABSALON og ESBERN SNARE, inspektionsskibet THETIS og transportfartøjet SLEIPNER. Flyvevåbnet deltager med fly og helikoptere, og hjemmeværnet deltager med flere enheder. Frømandskorpset bidrager med både frømænd og minedykkere, og Frederikshavn fungerer som logistisk støttepunkt under øvelsen.

 

Besøg skibene

Langt det meste af øvelsen foregår naturligt nok på havet langt fra offentligheden, men de første par dage vil mange af skibene besøge Frederikshavn, hvor der gennemføres en række øvelser, inden de drager til søs. Mens skibene ligger i havn, kan du på bestemte tidspunkter besøge nogle af deltagerne.

 

Åbent skib i Frederikshavn (civilhavnen)

Mange af deltagerne vil i weekenden ligge til kaj i civilhavnen i Frederikshavn. Her vil du kunne besøge nogle af skibene på følgende tidspunkter:

Lørdag den 10. september fra kl. 13:00 til 17:00

Søndag den 11. september fra kl. 13:00 til 16:00

Se havneplan over civilhavnen her

 

Åbent skib på Flådestation Frederikshavn

Søndag den 11. september fra kl. 13:00 til 16:00 kan du blandt andet besøge støtteskibet ESBERN SNARE, der i sommers vendte hjem efter et års udsendelse ved Afrikas Horn. ESBERN SNARE ligger inde på Flådestation Frederikshavn og kan kun besøges om søndagen. Det er ikke muligt at køre ind på flådestationens område eller parkere uden for flådestationen.

Se havneplan over flådestationen her

 

Læs mere om øvelse DANEX/NOCO11 her