[Oprindeligt publiceret af Marinestaben]

Øvelsen foregår i danske farvande og har til formål at øve maritime færdigheder inden for luftkrig, søkrig og landoperationer samt multinationale operationer med specialstyrker. Under øvelsen har ABSALON blandt andet været involveret i et fingeret udslip af radioaktivt materiale.

Denne øvelse gik ud på at undersøge et mistænkeligt skib, som tidligere havde været rapporteret involveret i smugling og transport af ulovlig last og ulovlige stoffer. Da skibet var på vej ind i ABSALONs patruljeområde, blev ABSALONs boardinghold sendt af sted for at gå om bord i skibet.

ABSALONs boardinghold skulle gennemsøge skibet og rapportere tilbage til havaricentralen på ABSALON. Det er vigtigt, at et boardinghold kan håndtere et fund af farlige stoffer og bruge det specielle udstyr til at spore eventuelle radioaktive materialer eller andre farlige materialer, for eksempel giftige gasarter. Havaricentralen på ABSALON skal samtidig kunne holde et overblik over situationen og alarmere relevante myndigheder.

Som en del af øvelsen indgik et specialhold fra søværnets havariskole, som skulle vurdere indsatsen og rådgive i håndteringen af farlige stoffer, såsom eksempelvis radioaktive materialer.

Sikkerhed vigtig
Der er meget stor fokus på personelsikkerhed under denne slags øvelser. Under gennemsøgningen af skibet er alle iført en speciel beskyttelsesdragt, som skal forhindre direkte kontakt med det farlige materiale. Når boardingholdet returnerer til ABSALON, skal alle genstande, som kan have været i berøring med farlige stoffer, renses grundigt. Det er desuden yderst vigtigt, at den øvrige besætning ikke kommer i kontakt med en eventuel smittekilde, så hele boardingholdet skal igennem en rensesluse, før de får lov til at komme ind i skibet igen.

Havaricentral og boardingholdet fik mange vigtige erfaringer af øvelsen, godt støttet af specialholdet fra havariskolen.

Læs om DANEX/NORTHERN COASTS øvelsen