Nyheder
Forlig
Døgnrapport
Arrangementer
Følg Forsvaret
Forsvarets arealer
Publikationer
Denne situation vil sikkert fortsætte et stykke ind i 2012, inden vi forhåbentligt kan se konturerne af, hvordan forsvarets fremtidige struktur vil se ud.
Indledningsvis vil jeg gerne sige tak til alle søværnets ansatte, som på trods af den nævnte usikkerhed, har ydet deres bidrag til, at vi har kunnet løse de pålagte operative opgaver, både nationalt og internationalt i 2011.
Det forgangne år har generelt i forsvaret været præget af forsat implementering af forsvarsforliget for perioden 2010-2014, sammenholdt med de politiske udmeldte krav til fremtidige besparelser i forsvaret. Det har været et turbulent år, hvor der er iværksat en række analyser af forsvarets forhold, som forventeligt skal ende med en anbefaling om forsvarets fremtidige struktur. Det er vigtigt at pointere, at der endnu ikke er truffet nogen beslutninger, og vi må afvente officielle udmeldinger fra centralt hold.
På trods af dette, kan vi glæde os over, at en række projekter er iværksat, såsom anskaffelse af Evolved Sea Sparrow missiler, anskaffelse af Alcatel-bygningen i Korsør, kapacitetsvidereførelse af THETIS-klassen, samt fortsat implementering af MCM Danmark. Derudover vil den første fregat blive overdraget til søværnet i 2012, og ligeledes forventes det, at der indgås kontrakt om anskaffelse af nye skibsbaserede helikoptere i 2012.
Nationalt har søværnet i det forgangne år løst de pålagte opgaver meget tilfredsstillende. Den endelige omstrukturering af de tidligere marinedistrikter i SOK stab er gennemført. Med beslutning om at nedlægge Farvandsvæsnet pr. 31. december 2011 overføres en række af Farvandsvæsnets tidligere opgaver og struktur til søværnet. Det drejer sig om kystudkigsstationer, redningstjenesten, VTS Øresund samt den sejlende del af søopmålingen. Der er blevet gennemført en stor indsats for at introducere de nye opgaver og strukturer, således at disse fortsat kan løse opgaverne under søværnets ledelse fra 1. januar 2012.
Internationalt har søværnet også været kraftigt engageret i 2011. I overensstemmelse med den tidligere regerings anti-pirateri strategi, hvor det blev fastlagt, at søværnet skulle bidrage i anti-pirateri operationer i seks måneder årligt, har ESBERN SNARE været, og ABSALON er, udsendt til Det Indiske Ocean i operation Ocean Shield.
Søværnet har fortsat bidraget markant til den internationale indsat mod pirateri ved Afrika, hvilket også gennemføres i 2012, idet ABSALON er planlagt i operationen indtil medio april 2012. Ligeledes vil Chef STS varetage kommandoen over Task Force 151 i perioden medio januar til medio april 2012.
I støtten til de operative enheder har de Operative Logistiske Støttecentre også i 2011 leveret en markant indsats både nationalt og internationalt. Netop nu er OPLOG personel udsendt til at støtte ABSALON i operation Ocean Shield.
Personelsituationen i søværnet er tilfredsstillende. Søværnet opfylder den bemandingsnorm, der er blevet tildelt. I forbindelse med de tidligere nævnte analyser af forsvaret, vil der også skulle ses på søværnets fremtidige struktur for at sikre en bedre balance, så søværnets personel har de rette kompetencer, der svarer til de normerede stillinger.
Det er med stor tilfredshed, at jeg kan konstatere, at sygefraværet i søværnet er lavt. Der skal stadig gøres en aktiv indsats for at bibeholde dette niveau, hvilket vil ske gennem det fortsatte arbejde i MVS-processen, anvendelse af anerkendende ledelse, samt fokus på det psykiske arbejdsmiljø, som skal sikre, at søværnet fortsat er en attraktiv og udfordrende arbejdsplads præget af arbejdsglæde og virkelyst, og at vi har det nødvendige personel til at løse opgaverne.
Som nævnt bliver også 2012 et udfordrende og spændende år. Vi modtager den første fregat og skal fortsætte introduktionen af disse komplekse kampenheder i søværnet. Den forventede kontraktindgåelse om anskaffelse af nye skibsbaserede helikoptere vil skabe den fornødne fokusering på at introducere disse nye kapaciteter i forsvaret. Ligeledes skal de nationale og internationale opgaver løses i et forsvar under forandring. Det vil stille krav og udfordringer til hele organisationen, som jeg er sikker på, at vi kan løse.
Afslutningsvis vil jeg gerne endnu engang takke alle i ind- og udland for jeres store indsats i 2011. Samtidig vil jeg gerne rette en ligeså stor tak til jeres pårørende for den støtte de har ydet. Jeg ser frem til at opleve 2012 sammen med jer.
Godt nytår.