[Oprindeligt publiceret af Marinestaben]

Brødrene Villy og Lars Jakobsgaard deler højtidsvagterne på Thyborøn Kystredningsstation mellem sig. I år er det Lars Jakobsgaard, der kan være sammen med familien den 24. Til gengæld skal han arbejde nytårsaften, hvor hans bror har fri.  

- Nu har jeg jo været kystredder i 27 år, så at have vagt jule- eller nytårsaften tænker jeg ikke så meget over. Selvfølgelig kan jeg ikke gå til julefrokost og drikke alkohol i løbet af december, men sådan er det, siger Lars Jakobsgaard, der er bådfører på Thyborøn Kystredningsstation.



                                                                                                             Arkivfoto


Altid skibe på havet

Thyborøn Kystredningsstation er en af i alt 21 stationer, fordelt langs Danmarks kyster. Stationens mandskab tæller elleve mænd, og når der er ikke er flere til at dele vagterne, må den enkelte være klar til at rykke ud. Også hvis alarmen lyder midt i juleanden.  

- Thyborøn er en lille by, og de fleste af os sidder alligevel hjemme sammen med familien juleaften. Selv bor jeg 300 meter fra stationen, så jeg kan være dernede på to minutter, siger Lars Jakobsgaard.

Han har ikke selv været på havet juleaften, men kan huske, at mandskabet har rykket ud både 1. og 2. juledag.

- Fiskerne bliver inde i julen, men der er stadig coastere på havet, så vi er altid klar, siger Lars Jakobsgaard.